September 29, 2020, 9:17 pm

ПОРОШЕНКО ДОБИ НОКАУТ: Трамп ја негираше поддршката за Киев

Поврзано

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата,...

И Германија погoдeна од kpизата: Регистриран рекорден јавен долг поради Ковид-19

Јавниот долг на Германија оваа година поради пaндемијата на kpронавирусот достигна рекордни 2,1 билион евра, објави Државниот завод за...

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во...
- Advertisement -

Администрацијата на американскиот претседател ја демантираше информацијата дека Доналд Трамп и дал гаранција на Јулија Тимошенко дека ќе ја поддржи Украина, пренесува Вашингтон Пост.

tramp-porosenko-sinhua-pravda (1)

Американскиот претседател и поранешната премиерка на Украина се сретнале на ,,Молитвениот појадок“ во хотел Хилтон во Вашингтон.

Украинските, а и светските медиуми брзо ја пренесоа изјавата на наводен сведок кој тврдеше дека Трамп и ветил на Тимошенко дека ќе го поддржи Киев и наводно дека САД нема да ги укине санкциите кон Русија.

“Председателот и поранешната премиерка на Украина накратко се сретнаа во текот на фотографирањето на приемот за молитвениот појадок. Меѓутоа , не се дадени никакви официјални гаранции бидејќи поранешната премиерка не е пандан на претседателот“, се наведува во соопштението на американската администрација.

 

Украинските медиуми тврдеа дека Трамп и Тимошенко разговарале дваесет минути.

Latest News

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

Порошенко позитивен на кopoнавирус

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко преку својот Фејсбук профил соопшти дека се зapазил со koронавирус, пренесоа британските медиуми. Поради инфekцијата, наведува Порошенко на Фејсбук, тој...

Клacтер на Институтот за рaдиологија?: Рентген техничар одел на работа со симптоми на koвид-19

Рентген техничар на Институтот за рaдиологија (рeнтген институт) е позитивен на кopoнавирус. Според првичните информации, тој доаѓал три дена на работа иако бил болeн,...

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта на секојдневни нaпaди е тоа...

More Articles Like This