October 28, 2021, 5:08 am

Португалија е пopaзена: Белгија го eлиминиpaше актуелниот европски шампион

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европа ќе добие нов фудбалски владетел, откако Белгија го совлада актуелниот шампион Португалија со 1-0 во осминафиналето на Европското првенство.

Клучниот момент се случи во 42. минута, кога Торган Азар со прекрасен гол донесе водство за Белгијците кое на крајот се покажа како доволно за пласман меѓу осумте најдобри на еврошампионатот.

Во вториот дел Португалија заигра далеку подобро. Имаа неколку убави шанси кои не успеаја да ги искористат, а најблиску до гол беше Рафаел Гереиро кој во 83. минута ја погоди стативата.

Во четвртфиналето Белгија ќе игра против Италија која вчера беше подобра од Австрија по продолженија со 2-1.

Latest News

Се pacпаѓа ли парламентарното мнозинство? Пратеникот од СДСМ, Талески пред неколку дена ја понудил својата оcтавка?

Неофицијално првиот човек на СДСМ Прилеп и единствен пратеник во Собранието од градот под Марковите Кули, пред неколку дена...

More Articles Like This