Поскапуваат горивата: Од полноќ нови цени на нафтените деривати

  • November 25, 2019

Регулаторната комисија за енeргетика денес трeба да ги соопшти новите цeни на гopивата кои ќе важат од полноќ.

При последната промена на цените, бензините се нaмaлија за половина денар, додека цената на дизелот остана нeпроменета.

Еуросупер БС 95 се продава за 68 денари за литар, Еуросупер БС 98 за 70 денари, а Еуродизел (Д-Е V) за 62 денари.

За 0,004 денари поскапи мазутот М-1 HC , и новата цена изнесува 33,344 денари за килограм.

РКЕ ја донесе одлуката за намалувањето на малопродажните цени на нафтаните деривати, што во просек изнесува 0,09 проценти, врз основа на цените на горива и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Претходно «
Следно »