December 2, 2021, 4:29 am

Последниот Србин во Авганистан: „Ќе останам ми се допаѓа тука“, се наоѓа во срцето на територијата контpoлирана од Талибанците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Се уште има Срби во Авганистан, иако ситуацијата е напната откако Талибанците ја преземаа власта. Еден од нив е Виктор Урошевиќ, медицински координатор на Итната невладина болница во градот Лашкар Гах, „срцето“ на талибанската моќ.

Урошевиќ вели дека нема намера да си замине.

„Не планирам да се евакуирам и не сум контактирал со никого во врска со евакуацијата. Останувам тука “, вели тој и додава дека, врз основа на проекциите што ги има,„ треба да биде многу мирно во Лашкар Гах“.

Урошевиќ е во Авганистан повеќе од три години.

„Дојдов тука да на мисија, мировна мисија, да пробам друго искуство. По препорака на пријател, кој исто така е од Србија, сега сум тука. Прво бев во Кабул две години, а потоа бев назначен за координатор во Хелманд, и таму сум една година и неколку месеци. Ми се допаѓа тука, се најдов себеси “, вели Урошевиќ за Б92.

Тој додава дека бил сведок на многу тешки сцени во Авганистан и дека, пред да дојде, му било кажано да не доаѓа во таа земја, доколку сака да биде безбеден.

„Тука нема гаранција. За време на мојот престој, видов многу цивилни жртви, кои се колатерална штета на конфликтите што беа водени. „Особено сега, во последно време, бидејќи Хелманд е провинција каде што се случија најголемите борби“, вели тој и потсетува дека тоа било случај за време на престојот на американските и британските војници, како и дека имало големо проширување на насилството по нивното повлекување.

На прашањето каква е ситуацијата сега во Лашкар Гах, Урошевиќ вели: „Многу е мирно. Можам да кажам – неприродно мирно“.

„Очекуваме дека нема да има подрастични промени овде. Сега има проблем на Север, околу долината Паншир. Очекуваме борби таму во следните неколку дена. Ако нема мирно решение, во што се сомневам. Ние го следиме тоа, но мирно е на југот на земјата “, објаснува тој.

Провинцијата Хелманд, каде што се наоѓа Лашкар Гах, инаку е едно од најголемите упоришта на Талибанците и делот од Авганистан од каде потекнуваат повеќето нивни водачи, како и борци.
Затоа, не е изненадувачки што Урошевиќ рече дека, во споредба со претходниот период, начинот на живот во Лашкар Гах не се променил многу.

„Оваа провинција е една од најрадикалните во Авганистан“, објаснува тој, додавајќи дека таков став имаат и кон правата на жените.

„Што се однесува до жените, тука немаше голема европеизација. „Не можеа да се видат без бурка надвор дури и пред овие настани“, рече тој.

И покрај тоа, според него, женскиот персонал работел во болницата претходно, и тие останале на своите работни места и по промената на режимот.

„За нас беше важно што на нашиот женски персонал не му беше забрането да работи. Во секој случај, тоа е чекор напред. Училиштето се уште не е забрането, и тие ветија дека нема да го променат тоа. Поточно, нема да им забрани на девојчињата и жените да одат на училиште. Но, факултетите допрва треба да започнат со работа, така што допрва треба да видиме “, вели Урошевиќ.

На прашањето дали, дали по најавеното повлекување на војниците под контрола на централната влада во Кабул, се очекувало дека Талибанците ќе започнат напад, тој вели:

“Апсолутно да! Се разбира, тоа беше и очекувано, тоа е нешто што тие го договорија за време на преговорите кога побараа повлекување “, вели Урошевиќ и објаснува дека Талибанците започнале акции уште на 1 мај.

Тој наведува дека е случило во кратко време и дека практично целиот Авганистан бил брзо освоен, иако не се очекувало освојување на големите градови, за кои Талибанците ветиле дека нема да ги допрат.

„Лашкар Гах, каде што сум јас, е првиот голем град што беше директно нападнат. Талибанците влегоа во градот за пет дена, и покрај трите прстени на обезбедување од владините сили. Тие брзо презедоа се “, наведува тој и нагласува дека Талибанците живееле заедно со другите во провинцијата Хелманд, така што тоа е еден од факторите зошто промената се случила толку брзо.

И како изгледа животот во Лашкар Гах сега?

„Од времето кога започна офанзивата, на 30 јуни, до 13 август, градот беше целосно блокиран. Се водеа жестоки битки, луѓето избегаа од градот. Да, навистина беше воена зона “, вели тој и додава дека оттогаш градот е целосно отворен и животот продолжува.

„Продавниците, пазарите, патиштата се отворени. Значи, тоа е нормална ситуација “, забележува Урошевиќ.

Тој наведува дека точниот број на жртви од овој конфликт е непознат.

„Немаме точна бројка, но секако е висока. Нашата болница е единствениот центар за трауми во провинцијата. Ова значи дека сите ранети кои не подлегнаа на повредите на самото место мораа да дојдат кај нас. „За жал, голем број од нив им подлегнаа на повредите бидејќи не можеа да се пренесат во нашата болница“, заклучува Виктор Урошевиќ, можеби последниот српски државјанин во Авганистан.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This