Постои ли политичка спогодба зад сослушувањето на Тачи во Хаг?

Поврзано

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

(Видео) Вoopyжена пpecтрeлка во Сараево, има и пoвpeдени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на...

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...
- Advertisement -

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, немаше причина да замине во Хаг, ниту Специјалното обвинителството во Хаг немше причина да го повика сега. Само ако не постои политичка спогодба.

Адвокатот Горан Петронијевиќ го кажува ова за „Спутник“, со вештачење дека судот требало да го сослуша Тачи во фазата пред да се предаде обвинението, а не сега.

Најавата дека е поднесено обвинение против Тачи кога се качил во авион за Вашингтон за да разговара за економските прашања со српскиот претседател, бил политички трик за да се поткопаат тие преговори и да се обиде да ги врати преговорите под контрола на „длабоката држава“ што има влијание врз Брисел, проценува соговорникот на радио-шоуто „ Спутник “ „Од четврток до четврток“ .

Сослушувањето на Тачи – решавање и предавство?

„Не ми е јасно што разговара Тачи со обвинителот во оваа фаза од обвинението, дали станува збор за политичка спогодба во однос на размената, или дали обвинителството дава одредени отстапки за проширување на работата на ЕУЛЕКС. Престанокот на мандатот на ЕУЛЕКС би бил огромен проблем за продолжување на работата на тој суд, затоа што ја има улогата на својата продолжена рака на теренот. Ако се испостави дека судот покажува фаворизирање кон Тачи и јас сум убеден дека тоа ќе биде, тогаш тоа би можело да биде резултат на договор. Тоа е еден вид предавство на неговите другари и тие тоа ќе го разберат многу брзо“, рече Петронијевиќ.

Според нашиот соговорник, интересна е и фазата на постапката во која сето ова се случува. Според Петронијевиќ, изјавата на Тачи дека неговите бранители разговарале со обвинителот шест часа е целосно луда .

„Фазата е помеѓу предавањето на обвинението и нејзиното потврдување, отфрлање или враќање за да се надополни истрагата. Ако Тачи сега се изјасни за точките на обвинението, тогаш тоа би можело да значи дека судијата на претходна постапка го врати обвинението за дополнување . Како и да е, гледаме дека оваа фаза на постапката е тајна се додека не се потврди обвинението и сè повеќе ми личи на нова злоупотреба на Судот , кога сметам дека тоа е повеќе политички отколку правен механизам “, потенцираше тој.

Во Хаг, Тачи не ангажираше никој освен Ница, кој беше обвинител на судењето на поранешниот претседател на СРЈ, Слободан Милошевиќ, да се брани од слобода, по што стана „омилениот“ адвокат за тepористите на ОВК.

Петронијевиќ вели дека има сериозни индикации, но и докази дека тој бил тој што ги продал доказите од случајот Милошевиќ на Албанците.

„Тој директно ја злоупотреби позицијата обвинител, зеде докази, ги скри, а подоцна го продаде на албанската страна. Ница дури неодамна ја тужеше косовската влада за долг од 600 илјади евра. Што го предизвика овој долг? Значи, неговата улога е валкана и замаглена засега“, рече нашиот соговорник.

Договор со Албанците е можно, но со менторите …

Истовремено со процесот на појавување на Тачи во Хаг, преговорите меѓу Белград и Приштина продолжија во Брисел, но наместо претседател на привремените косовски институции, преговарачкото место го зазеде премиерот Авдулах Хоти.

Петронијевиќ смета дека преговорите нема да бидат од полза за Србија освен што ќе избегнеме одредени притисоци на меѓународно ниво. Тој е убеден дека нашите претставници би можеле да постигнат договор со Албанците, но не и со делот на „длабоката држава“ што ги поддржува противниците на Трамп.

„Овие се претставниците на демократската администрација кои го вознемируваат целиот свет триесет години и кои го создадоа Косово како свој проект. Ние преговараме со нив и нема договор со нив “.

„За среќа за нас, Албанците не се подготвени за ништо. Тие знаат само едно, а тоа е дека тие нема да направат ништо и тоа е добро за нас. Постојано ќе преговараме и ќе покажеме добра волја, затоа што геополитичката состојба се смени во наша корист во овие 20 месеци “, истакна нашиот соговорник.

Заедница на српските општини – политички трик

Европската унија, вели Петронијевиќ, нема капацитет да посредува во преговорите , ниту капацитет да го обезбеди она што е договорено.

„Убеден сум дека албанската страна немаше намера да го исполни тоа дури во моментот кога започна преговори за формирање на ЗКЦ. Тоа беше трик, а тие имаа и корист од преговарачкиот тим. „Основно нешто што ќе бара враќање на кредибилитетот на ЕУ за водење на тие преговори, е да се„ охрабри “или„ притисне “косовската страна да формира ЗКК како еден од условите за продолжување на преговорите“, рече Петронијевиќ.

Тој потенцира дека бил малку обесхрабрен од фактот дека ЕУ нуди двонасочен разговор . Едната, како што вели, би била водена во правец на веќе постигнатиот дел од договорот, а другиот дел, кој би одел паралелно, треба да бидат некои нови обврски.

„Нема сомнение дека српската страна мора да преговара, но не смее да преземе никакви перформанси, а особено да не ја спроведува се до моментот кога ќе се формира ЗКК . Со формирање на тоа, ЕУ би покажала дека има сериозни намери да ги нормализира односите меѓу Белград и Приштина или да го нормализира животот во оваа област, затоа што е добро познат факт дека ниту овие Албанци немаат место, ниту имаме место, затоа мора да живееме едни до други или едни со други. “, Истакна нашиот соговорник.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This