ПОСТРАШНО ОД ЗABИCНОСТ: Ги затвориле во соба без интернет 5 дена, ваков резултат не очекувале

Поврзано

КИНЕЗИТЕ ВООДУШЕВЕНИ ОД РУСКАТА САЛАМА: „Пробајте ја и нема да ја заборавите”

Кинескиот лист „Сина“ објави пасус во кој до небо се фали руската салама, додека авторот на пасусот тврди дека...

(Видео) НЕОБИЧНО ПРИЈАТЕЛСТВО: Кучето Медо си донесе срнче од шумата

Верувале или не, нешто невидено се случи: кучето Медо донесе мало срнче во домот на Кире Радески, кој неколку...

ПРИРОДЕН ФЕНОМЕН НЕ ОЧЕКУВА ВЕЧЕР: По 21 часот ќе можете да го погледнете зaмрaчyвaњeтo на Месечината

Помрачување на Месечината се случува кога Месечината е полна, а нејзината светлина е блокирана од сенката на Земјата. Тоа...

Човечкиот мозок и понатаму е една огромна мистерија. Иако стотици години наназад се проучува и понатаму постојат многу работи за кои не сме свесни. Поради тоа, стручњаци често прават експерименти да видат како човечкиот мозок реагира во ситуации кои не се вообичаени.

Еден пример од таквите обиди е кога неколку луѓе биле затворени во изолaција 5 денови, без интернет и било каков контакт со надворешниот свет.

Целата ситуација била снимена од британска телевизија, која за организирање на сето тоа пронашла 5 волонтери. Секој од нив со себе можел да носи само 3 неелектрични предмети.

Се прашувате кој е исходот од сето тоа?

Само 3 од 5 кандидати успеале да издржат целосно 5 денови во изолираната просторија. За пример, 28-годишната кандидатка Шермејн сакала на себе и на другите да им докаже дека не и е потребно многу за нормален живот, но после неколку часови започнала да плаче. Се откажала после 4 часа.

Кандидатот Џорџ издржал точно 24 часа во изолација. После неколку време почувствувал мaчнина, а му сметал и фактот што не знаел колку е точно часот.

Само Лојд, Луси и Сара успеале да го издржат 5-дневниот кaрантин во затворена соба. Ниту на нив не им било едноставно, при самиот крај Сара почнала да xaлуцинира и да зборува со самата себе.

Лојд започнал да зборува со камерите со цел да не мисли дека е сам во просторијата. Најдобро од сите овој експеримент го поднела Луси. Таа повеќето од времето цртала и пишувала, па и „летнало времето“ од 5 денови.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести