September 24, 2020, 6:33 pm

Потпретседателот на СДСМ со нови навpeди за ДУИ

Поврзано

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвopи има во Македонија…

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвopи има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се...

Менкиноски до Маричиќ: Сте препишале програма од фaшиcтичkа партија

Претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони Менкиноски во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, му порача на...

Коронавирус во градинки во Чешиново и Виница, вработените и дечињата во изолaција

Позитивен тест на Ковид 19 кај негувателка и дете времено ја затвори градинката во Чешиново. Објектот Штркче по препорака...
- Advertisement -

„Гладна кокошка просо сонува“, напиша вчера потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, на својот профил на Фејсбук.

Овој негов коментар, според некои од познавачите на политичките прилики, се однесува на објавата на весникот на албански јазик Коха дека „СДСМ, ДУИ и ДПА постигнале договор за парламентарно мнозинство, кој предвидува во првите три години премиерот да е од СДСМ, а во четвртата година премиер-Албанец.

Рамките за соработка на владата за следните четири години веќе се поставени. Весникот KOХA дознава дека коалицијата СДСМ-БЕСА ќе го земе коалицискиот партнер ДУИ на Али Ахмети, додека и Мендух Тачи ќе биде дел од Владата. Со ова, парламентарното мнозинство ќе има 62 пратеници.

Официјални лица од обете политички партии потврдуваат за KOХA дека официјализирањето на коалицијата ќе се случи по 4 август, кога се очекува Заев, Ахмети и Билал Касами да ја официјализираат следната Влада на јавна средба.

KOХA исто така дознава дека е постигнат договор за Премиерот, за СДСМ ќе бидат 3 години со 1 година за ДУИ. Останува само време да разговараме за која партија ќе го има премиерот во првата година, велат високи функционери од обете страни за весникот КОХА.

Висок функционер на СДСМ за порталот „360 степени“ изјавил дека партијата е против концептот за ротичарки премиер и додава дека разговорите за формирање на ново мнозинство ќе започнат по 4 август, кога партискиот лидер Зоран Заев ќе се врати од одмор.

Десната рака на Заев, Мухамед Зекири, по ова излезе со провокативната порака дека „Гладна кокошка просо сонува“ со што испрати порака до Али Ахмети.

Зекири, никогаш не го криел нетрпението кон ДУИ и јавно изјавувал пораки кои се навреда и провокација. На пример, Зекири има изјавено дека ДУИ е канцерот на македонското општество, дека партијата на Ахмети зарива нож во грб, како и дека тој посакува коалиција за Влада без ДУИ.

Latest News

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвopи има во Македонија…

Министерот за правда Бојан Маричиќ не знае колку затвopи има во Република Македонија, а ниту пак колку лица се...

Менкиноски до Маричиќ: Сте препишале програма од фaшиcтичkа партија

Претседател на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ Тони Менкиноски во гостување во емисијата Анализа на телевизија 24, му порача на министерот за правда Бојан Маричиќ...

Вучиќ пристигна во Турција на средба со претседателот Ердоган

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна во Истанбул, каде ќе се состане со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Фотографиите од пречекот на аеродромот беа објавени на...

Се огласи Ибрахимовиќ за состојбата откако беше дијагностициран со ковид-19

Нaпaѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ги коментираше информациите дека бил зaразен со кopонавирус. Вчера имав нeгативен тест за коронавирус, денес имав позитивен тест. Нема симптоми...

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање на еден од најтeшките проблеми...

More Articles Like This