ПОТPЕСНА ИСПОВЕД НА БАБАТА ШТО НАСЛЕДИ ПЕТ МИЛИОНИ: Што ќе ми се пpokлетите пари – ми треба леб и вода

Поврзано

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на...

Дознајте зошто Спенџарска не сака да се лаже самата себе

Со години ги слушам луѓето како зборуваат: -‘Ама јас сум добра личност, не го заслужив ова!’, истакна на својот Инстаграм...

Пиво од 50 денари, свеж портокал 80 – Хрватите решија драстично да ги спуштат цените

Aко изминатите години Хрватска важеше за една од поскапите туристички земји, а фотографиите со фискални сметки на туристите го...
- Advertisement -

Во планинско село кај Бољевац на истокот од Србија во трошна куќа живее 86-годишната М.З. позната по тоа што неодамна, сосема изненадно, станала милионерка. Во пресрет на Новата година на нејзината сметка, во вид на наcледство од веќе заминатиот сопруг, уплатени и се 940.000 австралиски долари.

Старицата наследила и недвижнини во Австралија вредни неколку милиони долари. Случајната милионерка, која досега живеела од пензија во износ од 10.000 динари (околу 5.000 денари), не сакала да разговара со новинарите, но нејзината необична приказна ја знаат сите на село.

Кон крајот на 1960-тите години М.З. и нејзиниот сопруг заминале на печалба во Австралија. Жената после неколку години се вратила во Србија и продолжила со животот на село, а мажот во Австралија повторно се оженил иако во Србија законски никогаш не се разделил од М.З.

За време на својот живот во Австралија стекнал огромно богатство. Го загубил животот 2011 година, а неговата нова сопруга пред него. Австралијанците по заминувањето на брачниот пар се дале во потрага по наследниците и ја пронашле сиромашната М.З.

Парите и ги префрлиле на сметка во банка преку која инаку ја прима пензијата. Пред неколку дена старицата подигнала неколку илјади евра како би ги решила долговите:

– На пат до дома и испаднаа две банкноти околу петстотини евра. Не се врати за да ги побара. Само рече „кој ќе бара пари сега по овој студ“.

Latest News

Пoплавени улици во Скопје, отворени шахти, оштeтени возила

Поплавени улици, отворени шахти, оштетени возила, метеж и нервоза од граѓаните, но и од возачите. Ова е сликата од...

Oд утре се враќаат гopeштините: 40 степени во сенка

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има услови за изолирана појава...

ШИЛЕГОВ ЗА АПАСИЕВ: МАКЕДОНСКИОТ ШЕШЕЉ ИМА КОСА И БРАДА

Откако вчера Димитар Апасиев, од Левица на својот Фејсбук профил објави статус преку кој упати навреда кон министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ,стигнаа и...

Тома Фила открива: Ќерката на Милошевиќ бараше од татко и да да се caмоубиe кога дошле да го aпcат

Еден од најпознатите адвокати со македонско потекло, Тома Фила проговори досега непознати детали за апсењето на поранешниот претседател на Србија. Слободан Милошевиќ. Клучна улога...

Дали треба да се врати задолжителниот вoeн рок во Македонија?

Дали на Македонија и е потребно враќање на задолжителниот воен рок, експерти коментираат дека тоа прашање зависи од повеќе фактори, вклучително и од одлуката...

More Articles Like This