August 14, 2020, 11:58 pm

Поука: Водел буpен живот и имал многу пари, но на крајот од животот побарал само една работа

Поврзано

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“,...

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, „НаТочак“ апелиpа за вакви пpoмени и во Македонија

НаТочак, групата ентузијасти чија заедничка цел е подобро велосипедско Скопје, продолжува со активности за кревање на свеста и промовирање...

(Видео) Тaткo за пpимep – Нaпpaвил мoтop за „coцијaлнo диcтaнциpaњe“ за да ја нocи ќeркaтa на yчилиштe

Таткото, Парт Саха од Агарале, кој работи и како механичар направил мотор, кој овозможува физичка дистанца, за да може...
- Advertisement -

Кога ќе помислите дека парите се сѐ во животот, сетете се на оваа приказна…

Еден богат човек бил на болничка постела, кога дошол да го посети ангелот. Тој работел долго и напорно за да стекне огромно богатство и да живее во луксуз, и не можел да верува дека неговото време истекло…

Со оглед на тоа што бил богат, одлучил да купи уште малку време од ангелот. Тие двајца долго преговарале, но ангелот не сакал ништо. Тогаш очајниот богаташ му го дал својот предлог на ангелот:

“Дај ми само уште еден час живот за да можам да ѝ се восхитувам на убавината на оваа земја за последен пат и за да можам да поминам време со своето семејство кое долго време го немам видено и ќе ти го дадам сето мое богатство”.

Но ангелот повторно одбил. Конечно, човекот само уште еднаш прашал дали може да добие само една минута за да напише проштална порака. Ангелот му ја исполнил желбата и тој ја напишал следната порака:

“Поминувајте го времето што ви е дадено на вистински начин. Не можев да купам ни еден час време со моето богатство! Слушајте го своето срце и уверете се дека работите кои ве опкружуваат имаат вистинска вредност, негувајте ја секоја минута од вашето време.

Деновите минуваат, а повеќето од нас се во трка за пари и материјални работи, и во таа трка забораваме да уживаме во работите кои го прават животот поубав. Забораваме дека суштината на животот лежи во семејството и малите нешта, уживањето во убавото време и во природата. Кафето со пријателите и смеата. Тоа е она што е важно. Парите на крајот никому не му помогнале да купи вистинска среќа ниту здравје.

Додека чекориме по оваа планета, да се обидеме секој ден да го искористиме максимално, уживајќи во нештата кои навистина вредат”.

Latest News

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната категорија на држави за кои...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

More Articles Like This