ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Алчност

Поврзано

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

(Фото) KPВТА НЕ Е ВОДА: Вонбрачниот син на Шварценегер е копија на татка си

Џозеф Баен (22) е син на Арнолд Шварценегер (72), кој славниот актер го доби со својата љубовница, дадилката на...

Си биле еднаш eден маж и жена кои биле многу богати. Мажот секој ден работел до доцна, а кога ќе се врател дома, никогаш не бил расположен и постојано и викал на жената: “Пушти ме на мир“, “Изморен сум“ “Остави ме“.

Во близина на нивната ќуќа живеело едно сиромашно, но среќно семејство. Кај нив секогаш било весело. Многу се смееле, пиеле чај и често имале гости.

Еден ден мажот се вратил од работа и жената го запрашала: “Зошто ова сиромашно семејство е секогаш насмеано? Зошто сите се толку среќни? Зошто ние не сме среќни како нив?“

Мажот и одговорил на жената: “Тоа е бидејќи не го знаат правилото 99.“

Утредента мажот зал една вреќа и ја наполнил со 99 златни парички. Вреќата ја фрлил во дворот на сиромашните.

Сиромашните соседи ја забележале вреќата со златници, и почнале да одат од врата на врата и ги прашувале соседите некој да не си ја изгубил, но никој не се јавил.

Сиромашните луѓе помислисле дека Бог им ја пратил таа вреќа, и дека треба да ја прифатат. Почнале да ги бројат парите и виделе дека има 99 златници.

– Сега сме богати, имаме 99 златника.
– Да, ама не се 100. Ајде сите да ги засукаме ракавите, да работиме напорно, и да имаме 100 златника.

Сиромашното семејство почнало вредно да работи. Сите заедно работеле напорно и на крајот имале 100 златника.
-Хммм, ако продолжиме, можеме да имаме и повеќе.

И така, ова семејство, кое било сиромашно станало богато. Сите работеле напорно по цел ден, но полека, исчезнувала смеата од нивната куќа.
Сите викале : “Остави ме“, “Пушти ме на мир“, “Изморен сум“.

Поука: “Алчноста за пари е извор на секое 3ло.“

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести