ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Мајчините раце ја кријат тајната за нејзината жртва за децата!

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Дипломирал со највисоки оценки, бил задоволен со постигнатиот успех и бил сигурен дека го чека убава и сјајна кариера. Една од најголемите компании во неговата држава објавила конкурс за пополнување на работни места. Тој ја приложил потребната документација и го поминал завршното интервју.

Додека седел со генералниот директор на компанијата кој ја прегледувал неговата документација, тој му поставил неколку прашања.

Директор: Дали во текот на студирањето имавте некаква стипендија?

Младото момче: Не, никаква.
Директор: Дали вашиот татко плаќаше за вашето студирање?

Младото момче: Не, мојот татко почина кога имав само една година. Мојата мајка ми помагаше да се образувам цело време.

Директор: А каде работи твојата мајка?

Младото момче: Таа не работи нигде, туку во својот дом ја пере и пегла облеката на другите луѓе.

Тогаш, директорот побарал да му го покаже своите раце. Кога ги видел, увидел дека тоа се две бели и нежни раце. Потоа, директорот прашал:

– А, дали некогаш си и помогнал на својата мајка во тоа што го прави?

Младото момче: Не, таа не ми го дозволуваше тоа, постојано ми зборуваше да учам.

Директорот потоа му се обратил со следната молба: Да оди дома и да ги измие мајчините раце.

Младото момче било збунето на почетокот, но бидејќи станувало збор за работа која сака да ја добие, не размислувало премногу. Тоа отишло дома, објаснувајќи и го на својата мајка барањето на директорот и ја замолил да и ги измие рацете. Кога таа слушнала за работата била многу радосна, но сепак се согласила на тоа нејзиниот син да и ги измие рацете.

Тој ги ставил нејзините раце под млазот вода, а додека почнал да ги мие, почнал и да плаче. Дури тогаш, за прв пат во животот забележал какви се рацете на неговата мајка. Тие биле испукани, нејзината кожа била груба и рапава, но и отечена.

Дури тогаш, тој сфатил дека нејзините раце го израснале и го овозможиле неговото образование. Тогаш тој сфатил дека се што има во животот потекнува од тие 2 суви и отечени раце. Таа ноќ, тие седеле заедно и разговарале.

Следниот ден отишол кај директорот и му раскажал што се случило. Директорот го прашал што сфатил од сето ова, на што тој одговорил:

– Го сфатив вистинското значење на благодарноста.

– СФатив дека да не постоеше мојата мајка, денес никогаш немаше да бидам тоа што сум.

– Сфатив дека некои работи се навистина тешки.

– Ја сфатив важноста на семејството.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести