October 1, 2020, 8:59 am

Почина пациентот зaразен со коpoнавирус кој пpeтепа медицинска сестра

Поврзано

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична...

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од...
- Advertisement -

С.К (82), кој ја претепал медицинската сестра Н. О. (32) во Ковид болницата на Клиниката за рeхабилитација на Клиничкиот центар Ниш на 30 јули, починaл синоќа во оваа медицинска установа.

Неговата здравствена состојба се влоши и покрај напорите на лекарот, следуваше фатален исход – велат луѓе запознаени со овој случај за СрбијаДанас.

Како што веќе е напишано, старецот се обидел на сила да ја напушти болницата, што било и причината за инцидентот.

Медицинската сестра му објасни дека поради здравствената состојба, тој мора да остане на лекување, по што замина на диво. Се качи на радијаторот и го отвори прозорецот, извикувајќи дека ако не може да се пробие низ вратата, ќе излезе низ прозорецот.

Загрижениот здравствен работник успеа да го убеди да се откаже од неговите ирационални намери и да го врати во кревет. Сепак, веднаш штом се сврте на грбот, пациентот ја зграпчи штаката и ја удри со сета сила, еднаш на главата и втор пат по ребрата – објаснуваат изворите.

Latest News

Почна новата учебна година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со...

Носете маски, полицијата казнува: Регистрирани 890 прекршоци за 24 часа

Во текот на изминатото деноноќие (30.09/01.10.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Барањата за отказ на сестри од Инфективна ДОКАЗ ДЕКА НЕШТО НЕ Е ВО РЕД СО ЗДРАВСТВОТО во Македонија

– Објавите на социјалните мрежи дека три медицински сестри од Клиниката за инфективни болести, меѓу кои и главната сестра, поднеле барања за откази поради...

Грозданов: СДС-овски медиумски сперматоитодомани

Зборот Сперматоитодомани го има измислено Зоки Черне. За декодирање за жал го нема ни во Речник, ама добар е за размислување. Вака новинарот и...

(Фото) Сообраќајка кај ЕУ Инфо Центар, блокиран сообраќајот

Утрово, на крстосницата пред ЕУ Инфо центар, се случи сообраќајна несреќа, во која возило удрило во жардиниерата. Сѐ уште не се знае дали има жртви...

More Articles Like This