September 28, 2020, 6:43 pm

ПОЧИНА ПОПУЛАРНИОТ РОКИ: Светот се простува од професионалниот борач и татко на Двејн Стен

Поврзано

(Фото) Каков пресврт: Од врвни спортистки сестрите се префрлија на пopнографија

Сестрите Ели-Џин и Холи-Дејз Кофи, популарните австралиски сурферки, кои пет години се натпреваруваа во Светската лига, одлучија да свртат...

Cвeдoштвo на пopaнeшeн пoлкoвник на српската дoбpoвoлнa гapдa: Цеца го лaжиpaлa тecтaмeнтoт

Михајло Улемек, поранешен полковник на српската доброволна гарда, изнел за белградскиот печат некои шокантни тврдења за нивниот живо Според него,...

Пoчинa „Мама Paмбo“: Мajкaтa нa Сталоне гo зaгyби живoтoт нa 98 гoдини

Џеки Сталоне почина на 98 години, а тажната вест ја потврдија пријатели блиски на семејството. Детали за смртта на мајката...
- Advertisement -

Роки Џонсон, некогашниот професионален борач и татко на Двејн Стен Џонсон, почина на 75-годишна возраст.

 

 

Неговата смрт ја потврдиле во средата од WWE. Причината за смртта не е откриена. Џонсон чие вистинско име е Вејд Даглас Боулс, стана популарен во осумдесеттите години кога влезе во WWE светот.
Познат е под прекарот “сродна душа“. Тој се пензионираше во 1991-та година, а исто така му помагал на неговиот син во тренинзите за денес да стане холивудска ѕвезда.
Роки е роден на 24-ти август 1944-та година, а пораснал во Канада каде што како тинејџер почнал да се занимава со борење. Во тинејџерските години работел и како боксер па имал и неколку спаринг тренинзи со Мухамед Али и Џорџ Форман. Но, сепак тој го избрал борењето како професија и во индустријата влегол во 60-те години.

 

 

„Ме тепаше во сала секој ден и тоа со години. Го мразев тоа кога бев дете, но благодарен сум на тоа како маж“ – изјавил во некоја прилика Двејн.
Го зел името Роки Џонсон, а го опишувале како “физички нереален и диво харизматичен“. Останал запомнет по дроп кикот, а многумина имале впечаток дека ѝ се спротиставувал на гравитацијата.
Од него се простил и популарниот Трипл Ејџ:
„Голема загуба за секој навивач на WWE, Роки Џонсон беше изведувач кој ги рушеше бариерите. Нашите мисли се со неговото семејство во овој момент“.

 

Исто така и Мет Харди кој ѝ е добро познат на нашата публика се простил од популарниот борач:

„Тажен сум што слушнав дека почина Роки Џонсон. Роки отсекогаш беше екстремно пријателски настроен и беше љубезен секојпат кога разговарав со него во последните години. Моето сочувство и мисли се со неговото семејство

 

Latest News

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

Јанкуловска e нeзаконckи спроведена во зaтвop?

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор незаконски. „Ако...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на СДСМ каде истакна дека според...

Следниот месец масовна вaкцинација против Ковид-19 во Русија

Масовната вaкцинација пpoтив новиот кopонавирус во Русија може да почне веќе на крајот на октомври, изјави денес Фјодор Лисицин од Националниот истражувачки институт за...

More Articles Like This