January 28, 2021, 2:55 am

Починa Богдан Маковеј, тренерот кој ја однесе Македонија до 7. место на СП

Поврзано

МВР тврди дека им е во трага на членовите на групата „Јавна соба“ на телеграм

Полицијата од секторот за компјутерски криминал длабоко е влезена во групата на апликацијата Телеграм и одамна веќе ја фатила...

Кире Лазаров е новиот селектор на Македонија?

Кире Лазаров е голем фаворит во трката за нов селектор на Македонија, откако Ракометната Федерација на Македонија во текот...

Во Скопје фатена девојка со фaлсификувaни банкоти по 500 евра

СВР Скопје поднесе кривична пријава против М.Ф.(23) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување...
- Advertisement -

Денеска во Романија на 67-годишна возраст почина Богдан Маковеј, име кои е силно врзано за историјата на македонскиот ракомет, личност која и тоа како многу ја задолжи македонската ракометна игра.

Маковеј ќе остане запаметен како селекторот кој го приреди најголемиот успех на македонскиот женски ракомет, носејќи ја селекцијата до 7. место на Светското првенство 1997 во Германија. Во тој период, како тренер на Кометал Ѓорче Петров успеа да стигне и до четвртфиналето во Лигата на шампионите.

Богдан Маковеј во сезоната 2001/02 како тренер на Пелистер дојде и до финалето на ЕХФ Челинџ купот, за првпат во историјата на битолскиот клуб.

извор: ekipa.mk

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This