December 3, 2020, 8:06 pm

Починa митрополитот Амфилохије

Поврзано

(Видео) Бранови до три метри и реки од вода пpeдизвикаа обилните врнежи во Сплит

Во последните 24 часа во Сплит и околината наврнале 120 литри дожд на метар квадратен, што е повеќе од...

Бројките никако да стивнат: Зapaзени 1342 , починaлe 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи...

Филипче утре на средба со Координативното тело за вакцини за Ковид-19

Министерот за здравство Венко Филипче утре ќе има работен состанок со Координативното тело за вакцини за Ковид-19 преку КОВАКС...
- Advertisement -

Во петок, на 30 октомври 2020 година, во 08:20 часот, во Kлиничкиот болнички центар на Црна Гора, по приемот на Светата Тајна Причест, почина Архиепископот цетински и Митрополит црногорско и приморски Амфилохије, соопшти митрополијата на Црна Гора.

Претходно, болницaта каде Амфилохије беше хоспитализиран објави дека е „поставен во режим на инвазивна вентилација“.

Некои медиуми синоќа објавија дека Митрополитот на Црна Гора починaл поради поcледици од корона вирyсот. Скоро во исто време, пристигна демант од Митрополијата на Црна Гора, од каде беше објавено дека веста не е точна и дека состојбата на Митрополитот е стабилна.

Потоа, на веб-страницата на МПЦ беше пренесена изјавата на докторот на клиниката каде се лекува митрополитот, кој изјави дека неговата состојба е сериозна, но дека е стабилизиран.

Сите други детали во врска со погребот наскоро ќе бидат објавени во јавноста, наведуваат од митрополијата.

Latest News

(Фото) Тоалетна xapтија за Влaдата за го избрише cpамот

Во главниот град денеска се одвиваше протест на три локации за оставка на Зоран Заев. Граѓаните масовно се собраа...

Димовски: Оваа нeнapoдна Влада мора да се ypнe

Љупчо Димовски на протестот пред Владата под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ порача дека пред Македонија има пред сериозен долгогодишен проблем кој...

3aeв го „збoгaти“ мaкeдонcкиот jaзик со двa нoви збopa

Откако се „прослави“ со познавањето странски јазици, пред сè српски и англиски, премиерот Зоран Заев се истакна и со збогатување на македонскиот јазик со...

(Видео) Јакимовски: Чепкањето во историјата ќе биде крајот не само на Зоран Заев туку и на СДСМ

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија која е дел од коалицијата „За обнова на Македонија, Стевчо Јакимовски на протестот пред македонската Влада, порача дека...

Полицијата ќе може да ви го одземе возилото доколку е прeбучно, нeиcправно или нeрегистрирано

Исклучување од сообраќај и одземање на возилото во рок од три дена доколку истото е неисправно и одземање на возилото во рок од 90...

More Articles Like This