August 14, 2020, 12:49 am

ПОЧНА ДА СЕ СПРЕМА АТЕНТАТ ВРЗ ТРАМП: Новинарка на „Гардијан“ и „Њујорк Тајмс“ преку Твитер повика да се изврши атентат врз Трамп!

Поврзано

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО),...

Сорос: Европската унија е многу paнлива и има многу непpијатели, внатрешни и надворешни

Американскиот милијардер Џорџ Сорос го прослави својот 90-ти роденден во, како што рече, „најлошата kpиза во неговиот живот по...

Откриена можна причина за кaтacтpoфалната ekcполозија во Бејрут

Проценката направена од владата на Соединетите американски држави покажа дека работата за одржување била најверојатната причина за ekcплозијата во...
- Advertisement -

Новинар во весникот „Гардијан“, преку Твитер повика на извршување на атентат врз Трамп, а набрзо потоа ја избриша објавата
tramp_slika

„Време е за претседателски атентат“, напиша Мониша Раџеш во својата Твитер објава до нејзиниот колега Марк О`Флахерти. Тој пак одговорил со „хахааа-тоа е се за што зборуваме во последниот час“.
atentat_tramp

Раџеш е слободен новинар кој пишува за „Гардијан“ но и за ред други големи весници во Велика Британија, но и во Њујорк Тајмс. О`Флахерти е новинар во „Фајненшл Тајмс“, „Сандеј Тајмс“ како и други помали весници.

Заканување на претседателот на САД е кривично дело во Америка, но за да се исполнат условите за кривично гонење, заканата треба да се интерпретира како декларација за намера да се изврши заканата.
Комичари, скеч артисти, но и други јавни личности редовно шпекулираат за атентат врз претседателот или сугерираат дека нешто такво посакуваат да се случи без притоа да демонстрираат било каква намера, со што се заштитени според правата на слободен говор.

Последниот убиен претседател на САД е Џон Ф. Кенеди во 1963 година.

Latest News

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

(Видео) Под опсада амбасадите на Белорусија во Москва и Киев

Врз зградата на амбасадата на Белорусија во Киев е фpлен факeл, јави дописникот на Спутник, а пpoтест е одржан и пред дипломатското претставништво на...

More Articles Like This