August 14, 2020, 5:55 pm

ПОЧНУВА ВТОРА ФАЗА: Турција ја заврши првата фаза од операцијата „Маслиново гранче“ во Сирија

Поврзано

Помпео бapa пpoдoлжyвaњe на eмбapгoтo на извoз на opyжјe во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. –...

Oткaжaн мeмopиjaлниот нaстaн зa одбeлeжувaњe нa 11 Сeптeмври вo САД

Инсталацијата што прави два столба од светлина што ги симболизираат Кулите-близначки на Светскиот трговски центар, го осветлуваше Њу Јорк...

Нoв Зeлaнд го пpoдoлжи кaрaнтинoт за 12 дeнa

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го продолжи карантинот во таа земја за 12 дена, откако бројот на случаи...
- Advertisement -

Турција ја заврши првата фаза од операцијата „Маслиново гранче“ во сирискиот регион Африн, јави „Хабер турк“. 

Телевизијата посочи дека, војниците кои од Хатај и Килис навлегле на сириската територија, се здружиле и се распоредели во „полумесечина“ околку сурискиот град Африн.

Кон крајот на јануари турскиот премиер Бинали Јилдирим соопшти дека Турција ќе ја спроведува операцијата во четири фази, но не даде повеќе детали.

Турската армија на 20 јануари објави почетокот на операцијата „Маслиново гранче“ во реонот на сирискиот град Африн, против сириските курдски Сили за заштита на народот и Партијата за демократскиот сојуз, кои Анкара ги смета за терористички организации.

Според податоците на турскиот Генералштаб турските вооружени сили ликвидирале 2021 терорист.

Latest News

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија,...

Пpoтecт во Маџари: Граѓаните peволтиpaни, секојдневно се гyшaт во cмpдeа од дивaта дeпониja Вардариште

Попладнево жителите на Маџари пpoтeстираа пpoтив „пpeтоварната станица во Вардариште од која што секојдневно се гушaт во cмрдеа. Пpoтестираме пpoтив секојдневното нeконтролирано палење на секакви...

Тоа што власта нема пpoтокол и платформа за онлајн работа и што зaгyби речиси шест месеци откако тргна kpизата, тоа не е пpoблем за...

„Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирaно е девојче на шестгодишна возраст.” (Кавадарци денеска, извор: Фокус) Додека власта не знае...

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење и пропаѓањето на банката. Поконкретно,...

Костовски: Случувањата со Еуростандард се сценарио, оние кои знаеле ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека...

More Articles Like This