ПОЧНУВА ХАОС: Прв “ официјален“ удар на Трамп врз Кина

Поврзано

Бајден за првпат излезе од дома по десетнеделен карантин

Веројатниот кандидат за претседател од Демократската партија, Џо Бајден, синоќа за првпат по десетнеделен карантин, излезе од дома и...

ТРАМП: „Путин не сака да победам на изборите“

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека неговиот руски колега Владимир Путин не сака тој да победи на претседателските избори...

ЕВЕ КАКО ЌЕ СЕ ПАТУВА ВО ВРЕМЕ НА КОРОНАВИРУСОТ: Се што треба да знаат Македонците за омилените дестинации

Во повеќе земји од светот веќе започна олабавување на мерките поради пандемијата од „Ковид 19“, а еве ги најновите...

Администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп порача дека ќе ја спречи Кина да ја превземе територијата во меѓународните води, пренесува Ројтерс.

csm_tramp_sinhua_f2d63fe8da

“Мислам дека САД ќе ја обезбеди заштитата на нашите национални интереси. Доколку тие острови навистина се во меѓународни води и не се дел од Кина, тогаш одговорот е потврден. Ние сигурно ќе ги браниме меѓународните територии од тоа да ги превземе некоја земја“ рече  портпаролот на  Белата куќа Сон Спајсер на брифингот за новинарите.

 Ројтерс наведува дека Спајсер одговарал на прашањата дали Трамп се согласува со коментарите на   Рекс Тилерсон, кој го номинира за нов државен секретар на САД , кој минатата недела изјави дека на Кина не треба да и се дозволи пристап до островите кои ги гради во подрачјето на Јужно кинеското море за кое се спори со другите земји.
 АП потсетува дека Тамп ги ,,размафта перјата“ со Кина веднаш по победата на изборите во Ноември, со разговорот со лидерот на Тајван и прекинот на долгогодишната традиција на одржување на незваничните односи со овој остров.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести