November 24, 2020, 10:13 am

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Поврзано

Бајден постави Кубанец за секрeтаp за внaтрeшна бeзбeдоcт на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност,...

И официјално – Бајден е 46 претседател на САД: Администрацијата на Трамп одобри да се започне преземањето на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето...

(Видео) Hoвинapкa на Би-Би-Cи се пocpaмоти: Aзepбејџанскиот пpeтседател и ја зaвpши кapиepaта

Изминатиот месец покрај Ковид 19, една од главните теми во светските медиуми беше војната помеѓу Азербејџан и Ерменија за...
- Advertisement -

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември.
„Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен и поубиствен од првиот“„вирусот циркулира со брзина што не ја предвидуваат ниту најпесимистичките прогнози“, рече Макрон на почетокот на своето обраќање.

– Почнувајќи од петок. Според новите мерки, на луѓето ќе им биде дозволено да ја напуштаат куќата само заради неопходни обврски, работа или од здравствени причини. Во секој од овие случаи, луѓето ќе мора да пополнат образец за да го оправдаат напуштањето.Карантинот вклучува и забрана за собирање.Училиштата ќе останат отворени, како и градинките.

Макрон се надева на вакцина во текот на летото, повикувајќи се на проценки на научници.

Најавата на Макрон за карантин доаѓа по рекордните бројки на заразени во земјата, само вчера во Франција беа регистрирани 36 437 заразени а починаа 244 лица за едно деноноќие.

Во Германија почнувајќи од понеделник, 2 ноември, приватните собири ќе бидат ограничени на 10 лица од најмногу две домаќинства.

Рестораните, баровите, театрите, кината, базените и теретаните ќе бидат затворени, а концертите откажани, училиштата и градинките ќе останат отворени, како и продавниците, со строго почитување на мерките за физичко растојание и хигиена.

Од регионот вчера најмногу заразени имаше во Бугарија и Хрватска каде беа регистрирани над 2000 заразени . Во Бугарија 36 лица ја изгубија битката со вирусот .

Latest News

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и...

Бајден постави Кубанец за секрeтаp за внaтрeшна бeзбeдоcт на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден. На Мајоркас,...

Maкедонија се отkaжа од нукeapката во Бeлaнe: Ќе инвecтира во гacната електpaна Алекcaндропулос

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски попладнево обелодени дека времено државата се откажува од инвестиции во бугарската нуклеарна централа Белене и се насочува...

Наместо да ги опремат болниците и да ги заштитат медицинските лица, Заев и Филипче се okyпиpaни со лeгaлизaција на мapиxyaнa и градење на хaциeнди

Зоран Заев и Венко Филипче пoд итно да престанат со демагогиjата која ја шират во јавноста за некаква борба против короната и теоретска расправа,...

Двојни аршини на власта: Хронично болните одат на работа, пратениците ќе работат онлајн од дома

Веќе неколку дена власта се обидува по скратена постапка да протурка промена на Деловникот на Собранието со која би се овозможило пратениците своите обврски...

More Articles Like This