October 21, 2021, 1:21 pm

По долгиот и драматичен меч Италија оди во финале

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Италијанските фудбалери по пенал ја победија Шпанија и се пласираа во финалето на Европското првенство. По деведесет минути, а потоа и по продолженијата, резултатот на семафорот гласеше 1: 1, по што следеа и пенали.

Одлична драма беше видена во серијалот од пенали. Унаи Симон веднаш го одбрани пеналот за Локателија, сепак, Дани Олмо не успеа да и донесе предност на Шпанија, промашувајќи сè.

Играчите тогаш постигнаа гол по ред, но во петтата серија Алваро Мората не успеа. Лошо шутираше, Донарума го прочита и со тоа и даде на Италија можност да се пласира во финалето.

Latest News

Koмиcиjaтa за зapaзни бoлecти ќe диcкyтиpa зa мepкaта за нeoпхoднocт да ce пpимaт двe дoзи вakцини пpoтив Koвид-19

Мерките за заштита од Ковид-19 никогаш не биле носени од какви било политички одлуки од почетокот на кризата, од...

More Articles Like This