ПО ЕДЕН „КАЛИБАР“ ЗА СЕКОЈ ТЕРОРИСТ: Како Русите ги „дробат“ терористите со крстосувачките ракети „Калибр“

  • February 26, 2018
  • Коментари

Руските воени бродови во Црното Море извршија три лансирања на крстосувачките ракети „Калибр“ врз позициите на Ал-Нусра во Сирија, изјави министерството на 19-ти Август

Kalibr

Ударите уништиле команден центар на терористите, и база во Дар-Тааза, како и поголема фабрика за производство на минофрлачка муниција како и голем магацин за оружје во провинцијата Алепо стои во извештајот на Министерството за одбрана на Русија.

„Транзитниот коридор за крстосувачките ракети ‘Калибр’ од Средоземното море беше планиран да поминува над ненаселени места за да се осигура безбедноста на цивили“, стои во соопштението на министерството. Руските крстосувачки ракети „Калибр“ имаат дострел од 2.000 километри и за прв пат се употребени во борбите во Сирија во 2015 година, кои беа лансирани од фрегатата од класата Гепард Дагестан, која е дел од Касписката флотила, и три други Руски Морнарски корвети кои лансираа 26 „Калибр“ крстосувачки ракети од Каспиското море врз 11 цели во Сирија.

Претходно «
Следно »