ПО ЕКОНОМСКИ МЕРКИ СМЕ НА ДНОТО: Според истражување на Универзитетот Колумбија Македонија последна од 166 држави во помош за економијата

Поврзано

Дескоска: Собранието е веќе конституиpaно, тече рокот за доделување на мандатот

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели...

Пановски: Пaциeнтите што по вторпат имаат Koвид 19, најверојатно првиот пат не биле бoлни туку само нocители

Тоа што во земјава се појави и третиот пациент што е заразен со коронавирусот по вторпат, откако еднаш се...

Како во времето на цpната чyмa се ypивaaт кoнтаминиpaните згради во Британија

Во стаписувачко преземање на власта од страна на британската влада, локалните совети се подготвени да добијат овластување за уривање...
- Advertisement -

Најмногу пари во апсолутен износ за спас на економијата, издвоиле САД. Но, кога тоа ќе се мери во однос на големината на националната економија, прва на светот е Јапонија, а трета е Словенија.

Споредбената листа на 166 држави покажува дека Србија, според овој критериум е трета во регионот, а зад Словенија и Хрватска.

На дното на листата се Црна Гора и Македонија.

Ова се податоци, како што открива „Денешен“, до кои дошол истражувачкиот тим на Универзиетот Колумбија во Њујорк.

Анкетата за пакетите на помош за 166 држави заклучно со 24 мај оваа годинја, покажува дека САД издвоиле дури 2 700 милијарди долари што е околу 13 отсто од вкупниот БДП на земјата.

Јапонија издвоила 21,1 отсто од БДП и тоа ја носи на првото место во светот, а САД по овој критериум се на 10 место. На второ место е Луксембург со 20,7 отсто, трета е Словенија со 19,7 отсто, Белгија (18,3 отсто), Австрија 15,6 отсто, Финска 14,1 отсто, Иран 14 отсто, Шведска и Холандија имаат издвоено по 13,5 отсто од БДП, а Катар, Сингапур и САД се со издвоени 13 отсто од БДП.

Во регионот, како што рековме, Словенија е убедливо прва, Хрватска е на второ место со издвоени 9,3 отсто од БДП, како помош за економијата, а Србија издвоила 6,3 отсто од БДП.

Следат БиХ со 3,6 отсто, Албанија со 2,8 отсто и Косово со 2,5 отсто од БДП издвоени средства за помош на економијата.

На дното во регионот и светот се Црна Гора со 1,7 отсто и Македонија со пакет на помош од 1,2 отто од БДП што е 16 пати помалку од издвојувањата на Словенија.

Latest News

Кpивичнa пpијaвa за стружанец кој пyкaл во дебарското село Џепиште

Кривична пријава заработи жител на струшкото село Октиси кој пукал на домашна веселба во дебарското село Џепиште. -Поради постоење основи...

КОЛУМНА НА ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ: Првиот kypшум за Македонија

Наследената функционерска структура, наследена од СФРЈ, вешто распоредена во сите партии, со атентатот на Киро Глигоров беше скршена, катализирајќи го распадот на Македонија. На...

(Видео) Cилната eкcплозиja го пpeкина интервјуто на новинарката, но камерата продолжи да снима

Цел свет зборува за стравичната експлозија која се случи во вторникот во Бејрут, главниот град на Либан. Истрагата за експлозијата е во тек, а засега...

Дескоска: Собранието е веќе конституиpaно, тече рокот за доделување на мандатот

Собранието е веќе конституирано и тече рокот од 10 дена за доделување на мандатот за состав на Влада, вели министерката за правда во заминување...

Пронајдени 17 мигpaнти во близина на бензинска пумпа во Радовиш

На 06.08.2020 во 01.50 часот на бул.„Александар Македонски“, во близина на бензинска пумпа во Радовиш, полициски службеници од Полициска станица Радовиш пронашле 17 мигранти,...

More Articles Like This