October 27, 2021, 9:43 pm

По криптовалутите дојде и крипто-облека

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кога купувате злато, гледате што сте купиле.

Истото не може да се каже за крипто -валута, која всушност не постои.

Меѓутоа, по криптовалутите, дојде криптооблека, пишува Zimo.hr.

Кимоното, инспирирано од јапонската култура, му овозможи на дизајнерот на крипто-облека Хирохито Каи, 23-годишен уметник, да заработи дури дваесет илјади долари за три недели.

Ги има само во виртуелниот свет.

„Никогаш не мислев дека ќе бидам моден дизајнер. Скицирав облека и слично. Ова е сосема ново искуство во смисла дека можам да ја претставам својата уметност на начин на кој не мислев дека би можел“, вели овој Јапонец.

Облеката е за аватари за виртуелна реалност. Може да се купи и продаде користејќи криптовалути, односно незаменливи токени (НФТ), дознава новинарката на Нова ТВ, Викторија Бедњанец.

„Продаваме незаменлив знак, кој симболично претставува пасош за нови искуства. Ние први го започнавме процесот во кој незаменлив знак може да се компензира со физички предмет“, рече сопственикот на компанијата за создавање виртуелни патики, Стивен Василев.

Нивната популарност скокна за време на пандемијата. Заработката од продажба на виртуелна облека во првата половина од годината надмина 750 илјади долари.

„Излегоа интересни разговори од пандемијата, како и дискусии за одржливост и мода, и целата индустрија се врти. Ние веќе немаме сезона и се оддалечуваме од овој архаичен модел”, заклучи Паула Село, ко-сопственик на компанијата за виртуелна облека.

Нивната вредност ја препознаа и брендовите како Гучи и Луј Витон, кои ги започнаа своите колекции во виртуелниот свет.

Тој потег го најавија и култните Долче и Габана.

Latest News

Арсовска од Сарај: Скопје повторно ќе биде град на соживот

Скопје повторно ќе биде град на соживот, соработка и солидарност. Ќе биде град во кој ќе нема заборавени населби...

More Articles Like This