September 29, 2020, 9:50 pm

ПО НЕКОЛКУМЕСЕЧНИ ТАЈНИ ПРЕГОВОРИ: Николас Мадуро задоволен од напредокот во преговорите со опозицијата!

Поврзано

Демант од Турција: Турските власти нeгиpaат дека собориле ерменски вoeн авион

Претставникот на турскиот претседател, Фахретин Алтун денес нeгираше дека турскиот ловец го соборил авионот на ерменските воздухопловни сили во...

Зaгинa еден пилот откако турски Ф-16 го собopи ерменскиот Су-25

Министерството за одбpaна на Ерменија објави дека турски ловeц Ф-16 собoрил ерменски авион Су-25. Како што се наведува, инцидентот се...

(Видео) Војната во полн ек: Стотици мртви за само три дена

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто...
- Advertisement -

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро смета дека е постигнат напредок во воспоставувањето дијалог со опозицијата на средбата што се одржа во оваа недела во Норвешка.

“По неколкумесечни тајни разговори со опозицијата, со цел да воспоставиме дијалогот, постигнавме многу позитивни резултати. Ние сме оптимисти затоа што веруваме во дијалог, хармонија и мир”, напиша Мадуро на неговиот официјален Твитер профил.

Во средата, норвешкото Министерство за надворешни работи соопшти дека претставниците на владата на Венецуела и опозицијата кои пристигнаа во Осло на разговори околу можноста за отпочнување директни преговори, ја покажаа својата подготвеност да се придвижат кон изнаоѓање координирано и уставно решение за Боливариската Република.

Венецуелската опозиција, пак, рече дека средбата меѓу делегатите од владата на Венецуела и опозицијата не донесе никакви резултати.

Latest News

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени во...

Балканот-шведска маса: Албанците присвојуваат сè што сакаат – од Обилиќ до Лешница

Албанскиот премиер Еди Рама на Фејсбук ги претстави природните убавини на Македонија - Кањонот Лесница, како дел од Албанија и ја продолжи традицијата на...

More Articles Like This