ПО НEУCПEХOТ НА ОФAНЗИВAТA НА AРМИЈAТA НА ГЕНЕРАЛОТ ХАФТАР: Египет претстави нов план за Либија

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

САД го регистрираa најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата на земјата

Владата на САД во јуни регистрира најголемиот месечен буџетски дефицит во историјата бидејќи трошоците за антиkорона-програми се зголемија, а...

Властите зaгрижени, во Конго се шири eбола

Еболa се шири во Демократска Република Конго со скоро 50 познати случаи низ регионот по должината на границата со...
- Advertisement -

Египетскиот претседател Абдула Фатах ал-Сиси денеска ја промовираше новата иницијатива за Либија, предлагајќи избран владеачки совет и прекин на огнот на 8 јуни.

Сиси, крај кого стоеја командантот на источниот дел од земјата, генералот Калифа Хафтар, и претседателот на источниот либиски Парламент, Агуила Салех, кажа дека планот вклучува повик за разговори во Женева и заминување на сите странски борци од Либија.

Либија нема стабилна централна влада од соборувањето на диктаторот Моамер ел- Гадафи во 2011 година со помошта на НАТО. Повеќе од пет години во земјата има ривалски парламенти и влади, на истокот и западот на земјат, додека улиците ги контролираат разни вооружени групи.

Сиси го објави планот по ненадејниот неуспех на 14-месечната офанзива на силите на Хафтар (ЛНА) што беше насочена на Триполи. Владата на национално единство (ГНА) сега контролира поголем дел од северозападниот дел на земјата, додека силите на Хафтар и понатаму го контролираат истокот и поголемиот дел од југот на земјата. Египет го поддржува Хафтар заедно со Обединетите Арапски Емирати и Русија, додека Турција ја поддржува ГНА.

Latest News

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

More Articles Like This