По нeycпeшниoт cocтaнoк co Царовска: Maтypaнтите дeнecкa нa бojкoт – нe ce пpиклyчуваат на нacтaвa дoдeкa миниcтepкaтa нe ги пpифaти нивнитe бapaњa

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Откако вчерашниот состанок на сојузот на средношколци со министерката за образование и наука, Мила Царовска беше неуспешен, за денеска матурантите најавија бојкот, односно нема да се приклучат на настава додека министерката не ги прифати нивните барања. Тие бараат кратење на предметите за полагање.

Средношколците наместо четири предмети, бараат да се полагаат два предмети, од кои еден мајчин јазик и вториот предмет да биде избор на ученикот во склоп со неговите планови за иднина.

Денеска, министерката изјави дека сепак ќе се полагаат четири предмети.

Latest News

Сeрија зeмјотреси во Грција нaјсилниот 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала вечерва ја потресе Грција, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Flash.gr“, Обединетата...

More Articles Like This