ПО ПРАСКИТЕ И ТУТУНОТ, И ЛУБЕНИЦИТЕ НА БУНИШТЕ: Откупната цена најниска во историјата, Заев уште ги лаже луѓето дека ќе ја уценувал Русија и Кина да купеле лубеници

Поврзано

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно...

Откупната цена на струмичките лубеници никогаш не бил под пет денари, а сега е четири. Со ова не може ниту 30 отсто од трошоците да се покријат. Земјоделците не можат да опстанат, ова се само дел од коментарите на земјоделците од Струмичко откако откупната цена на бостанот падна на рекодно ниско ниво.

Дневно низ откупните центри се откупуваат по 1.000 тони бостан, а уште толку се извезуваат преку Царинскиот терминал во Струмица.

Земјоделците не се задоволни со откупната цена и велат дека на сила, со маки го извезуваат.

-Цената во моментот не баш најдобра. Овој бостан треба да оди за Бугарија и за Босна и Хецеговина. На сила, со маки го извезуме, велат земјоделците.

Очекуваат од владата, а посебно од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство да им излезе во пресред и да најде решение за овој проблем.

-Почетната цена на бостанот никогаш не бил под 5 денари, сега е 4. Со ова не може ниту 30 отсто од трошоците да се покријат. Земјоделците не можат да опстанат. Само Владата да преземе мерки и да субвенционира како во Росоман со праската што даде по 60 денари субвенции. Исто и тука за бостанот може да се субвенционира за колку-толку, трошоците да можат да се покријат, вели друг земјоделец.

На ред е владата на СДСМ да застане позади земјоделците и да им помогне како што тоа го правеше владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести