September 18, 2021, 9:17 am

По првите случаи во Белгија и Луксембург – Франција прeдупрeдува за oпaсноcт од пojава на птичjи гpип

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Франција го предупреди населението за опасноста од појава на птичји грип, откако беше откриен злобен вид на овој вирус во живината на една фарма на североистокот од земјата, по откриените случаи во соседните земји Белгија и Луксембург, објави француското Министерство за земјоделство денес, пренесува Ројтерс.

Последните случаи на птичји грип Х5Н8 ја натераа Франција да ја подигне проценката на ризик на „умерена“ од „занемарлива“, што значи дека живината во некои региони во земјата ќе треба да се чува во затворени простории, соопшти министерството.

Појавата на оваа болест не треба да го загрози статусот на Франција како безбедна земја „без птичји грип“, која ја доби по претходниот бран на инфекција со вирусот Х5Н8, процени министерството.

Епидемијата на птичји грип може да ги поттикне земјите увознички, особено во Азија, да воведат трговски ограничувања за производите од месо од живина.

Минатата зима, Франција закла околу три милиони живина во регионот на југозапад од земјата, позната по одгледување патки, во обид да го спречи ширењето на вирусот од диви птици на домашна живина.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Земјoтрес синоќа го пoтрeсе Лос Анџелес и околината

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала го потресе синоќа Лос Анџелес и околината, објави Американскиот сеизмолошки...

More Articles Like This