По стапките на татка си: Синот на Гадафи сака да се кандидира за претседател на Либија

Поврзано

- Advertisement -

Синот на поранешниот претседател на Либија, Моамер Гадафи, Саид ал-Ислам Гадафи, планира да се врати во јавниот живот и да се кандидира за претседател.

Саиф ал-Ислам Гадафи, кого претходно го гледале како наследник на својот татко на местото претседател, не се појавил во јавност откако бил виден пред десет години во либиска пустина, пишува „Times“.

Весникот наведува дека Саиф се обидувал да дојде до западни и други дипломати за тие да го потврдат неговиот идентитет, по што би се вратил во јавниот живот.

Планот му е да се кандидира на претседателските избори на 24-ти декември, но неговите соработници велат дека сегашната номинација би била прерана.

Latest News

Споделете да помогнеме: Изгyбен е скопјанец со посебни потреби, последно виден кај Зелено пазарче

Изгубен е брат ми. Последното место каде што го видов е Зелено пазарче. Тој е со посебни потреби. Облечен...

More Articles Like This