По cмрттa на тинејџер од згpyтчување на kpвта Италија ја огpaничи употребата на АстраЗенека

Поврзано

- Advertisement -

Италијанската влада во петокот соопшти дека ја ограничува употребата на вакцината AstraZeneca COVID-19 на лица над 60 години, откако тинејџер кој го снимил умрел од згрутчување на крвта, пренесува The Jerusalem Post

Камила Канепа почина во четвртокот на 18-годишна возраст откако и беше дадена вакцината на 25-ти мај.

Трагедијата предизвикува бура на полемики во врска со англо-шведскиот бренд сите возрасни групи да ја примаат спорната вакцина и покрај претходно покренатите медицински проблеми.

„АстраЗенека ќе се користи само за лица над 60 години“, изјави за новинарите специјалниот комесар за КОВИД во земјата Франческо Фиглиуоло на прес-конференција.

Latest News

ЕУ целосно ја изолиpa Белорусија: Воведени економски caнкции и забpaна за нови кредити

Европската унија денеска постигна технички договор за воведување економски санкции против Белорусија откако Австрија ги повлече своите приговори, а...

More Articles Like This