ПРАВИ ГИГАНТИ: Реал и Атлетико ќе им помагаат на семејствата пoгoдeни од Koвид-19

Поврзано

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство...

Десетмина пратеници во Косово заразени со коронавирус

Владејачкиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК на денешната седница на Собранието побара промена на собранискиот деловник, со цел да...

Засилување во Вардар, полски репрезентативец стана дел од македонскиот шампион

Полскиот репрезентативец Патрик Валчак е нов играч на Вардар 1961, објави клубот на својот официјален Facebook профил. Валчак игра на...
- Advertisement -

Шпанските гиганти Реал и Атлетико Мадрид ги здружија силите да започнат со собирање средства за да им помогнат на најпогодените семејства во шпанската престолнина погодена од пандемијата КОВИД-19.

– Главниот град Мадрид уште еднаш го покажа патот до единство, пожртвуваност и решителност. Ние се соочуваме со една од најтешките ситуации во нашата понова историја, но ние ќе ја надминеме заедно, рече претседателот на „кралевите“, Флорентино Перез во видеото објавено од двата клуба.

Реал Мадрид и Атлетико Мадрид заеднички ја започнаа иницијативата „Мадрид за Мадрид“, од која ќе имаат корист најранливите луѓе во општеството.

Претседателот на Атлетико, Енрике Сересо додаде: „Целиот град може да застане обединет во поддршка на нашата кампања, која мора да им помогне на луѓето кои минуваат низ најтешката фаза од нивните животи“.

Шпанија е втора најпогодена земја во Европа од пандемијата од коронавирус, откако пријавени се повеќе од 27.000 смртни случаи, од кои 8.000 се во главниот град на земјата.

Строгата и насочена блокада на земјата буквално ја парализира економијата. За последниот месец, 5,2 милиони луѓе се регистрирале во канцелариите за вработување за да добиваат социјална помош

Latest News

Прва прес-конференција на ДИК за денешното гласање на бoлнитe, нeмoќнитe лицa и зaтвоpeницитe

Избирачките одбори од утринава го спроведуваат гласањето на болните, немоќните, хронично болните лица, кои се пријавиле за гласање за...

Водовод со апел до скопјани – Водата користете ја разумно и рационално

ЈП Водовод и канализација – Скопје апелира до граѓаните на градот Скопје за рационално користење и употреба на водата, односно да се избегнува полевање...

На ќерката на српски политичар и се зaкaнувa зaтвоp од 40 години

Дваесет и шест годишната Јелена Шпаговиќ, ќерка на поранешен пратеник и втор човек на партијата Српска десница, Саша Дујовиќ, која е обвинета за убиство...

Зaгpижувaчки статистики – Во Индија за четири дена 100 илјади зaрaзeни со Koвид-19

Во Индија во последните четири дена регистрирани се повеќе од 100.000 новозаразени со корона вирус, соопшти министерството за здравство на оваа земја. Во последните 24...

Кaзни за 169 лицa за неносење зaштитнa мacкa

Од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 29.619 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 169 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

More Articles Like This