September 29, 2020, 11:43 pm

ПРАЗНИЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: КАКВО ВРЕМЕ ДА ОЧЕКУВАМЕ ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ?

Поврзано

Време: Променливо, со дожд, ветер и до 25 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од...

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја...
- Advertisement -
Денес е четврток, 7 септември 2017 година, 250-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:59, а ќе зајде во 19:01 часот. Денот ќе трае 13 часа и 02 минути.

Oва утро во Македонија ова утро преовладува претежно ведро и свежо време, иако денешните температури во раните утрински часови се за неколку степени повисоки во однос на вчерашното утро.

МАКЕДОНИЈА – Во Македонија денес по свежото утро во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност и потопло време. Ќе дува доумерен југозападен и југоисточен ветер, па поради јужното воздушно струење очекуваме и повисоки температури. Денес минималните од 4 до 13 степени, додека пак максималните дневни температури се очекува да достигнат до 22 односно до 33 степени. УВ индексот ќе има вредност 5.

СКОПЈЕ – Во Скопје по свежото утро во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност и топло. Слаб југоисточен ветер. Утринската температура од 11 степени, додека пак максималната дневна ќе достигне до 30 степени. УВ индекс 5.

МАКЕДОНИЈА 5 ДЕНА – Во петок по свежото утро во текот на денот ќе биде претежно сончево со појава на локална облачност и топло време. Утринските температури од 5 до 14 степени, додека пак максималните дневни температури ќе достигнат до 23 односно до 34 степени. Во сабота умерено облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд и посвежо време. Поинтензивни врнежи се очекуваат во западните и северозападните предели. Минималните од 9 до 18, додека пак максималните од 21 до 32 степени. Во недела преодна стабилизација на времето, ќе биде претежно сончево време со појава на локална облачност и топло време со дневни температури кои што ќе се движат од 23 до 34 степени. Нов бран на врнежи се очекуваат во понеделник, кога ќе бидат и поинтензивни, локално се очекуваат да наврнат од 20 до 30 литри. Утринските температури од 9 до 18 степени, додека пак дневните од 20 до 30 степени.

Weather4all.com.mk

Latest News

„Година повеќе, но и мудрост повеќе“: Мицкоски го прослави својот 43 роденден

рестедателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва објави фотографија со торта на социјалните мрежи, по повод неговиот 43-ти роденден. „Година повеќе,...

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата, која се уште не е...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

More Articles Like This