ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ЈА НАПУШТИЈА КОМИСИЈАТА: Поради солидарност со новинарите кои добија закани од Анѓушев, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти комисијата за економски прашања

Поврзано

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила...

Плaшeјќи се да се coочи пред граѓаните, Љупчо Николовски по трет пат избeгa од ТВ дyeл

Ова е Љупчо Николовски, мојот против кандидат во ИЕ3. Љупчо по трет пат и денеска избега од ТВ Дуел...

(Фото) Анкета на БИПС – Победа на ВМРО-ДПМНЕ со 54 пратеници во Собранието

Победа на ВМРО-ДПМНЕ со освоени 54 пратеници предвидуваат резултатите од спроведената анкета на Институтот БИПС (за истражување во областа...

Во знак на протест и солидарност со лицата кон кои се упатени заканите, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти денешната комисија и бараат владините функционери да понесат морална, етичка и политичка одговорност.

Законот за енергетика е смислено обемен и хаотичен и наместо да се изготви посебен закон за секоја директива одделно, по примерот на Хрватска, се прави гломазен закон за да се задскријат бизнис интересите на власта, истакна пратеникот Драган Цуклев од ВМРО-ДПМНЕ од Комисијата за економски прашања.

-Повторно имаме злоупотреба на европското знаменце. Овој закон нема да донесе усогласување со ЕУ директиви односно функционалното раздвојување меѓу производство, пренос и снабдувач е само формалност. Некои членови од предлог законот се целосно во спротивност со директивите на ЕУ. Со закон го менувате претседателот на Регулаторна комисија за енергетика заради бизнис интереси со што се прави преседан за сузбивање на регулаторните тела воопшто. До идејниот творец на овој закон, вицепремиерот Кочо Анѓушев и останатите владини функционери, ја користиме оваа прилика да упатиме апел да престанат со закани и цензура кон новинарите и граѓанскиот сектор, рече тој.

Во знак на протест и солидарност со лицата кон кои се упатени заканите, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти денешната комисија и бараат владините функционери да понесат морална, етичка и политичка одговорност.

-Жалиме што иако на нас пратениците и на новинарите ни беше најавено присуството на вицепремиерот Анѓушев, тој не се одважи и не дојде на Комисијата за економски прашања, истакна тој.

Актуелно

Комити со реакција за операцијата „Атлантик“: Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум

Горди сме затоа што бевме дел од кампањата за #Бојкот на понижувачкиот Референдум. Ќе остане запишано дека бевме тука да...

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за СДСМ во ова предизборие. Ова тројство...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Повеќе вести