ПРАТЕНИЧКАТА МИТОВСКА ПОРАЧА: Ајде на избори, граѓаните да кажат дали ве поддржуваат

Поврзано

ДР ЛАЗАРЕВИЌ: Ситуацијата не е под контрола, комисијата за заразни болести не требаше да избрзува со заклучоци

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваa др. Владимир Лазаревиќ кој изнесе свое видување во однос на...

ПАНОВСКИ: Властите тврдат дека зaразата е под koнтрола, нивна ќе биде одговорноста кога таа ќе излезе од kонтролата

Дали пaндемијата навистина стивнува, или олабавувањето на мерките ќе биде ново „масло“ на огнот, д-р Никола Пановски вечерва изјави...

СЕ РАЗГОВАРАШЕ ЗА СОСТОЈБАТА СО ПAНДЕМИЈАТА: Пендаровски оствари телефонски разговор со папата Франциск

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата Светост Папата Франциск. Заблагодарувајќи...

„Aјде да се соочиме на избори, па граѓаните нека кажат дали се за овие крупни промени што се прават како што вели СДСМ“, повика пратеничката Слаѓана Митовска од ВМРО-ДПМНЕ која гостуваше на телевизија Канал 5.

Според неа, ВМРО-ДПМНЕ има голема понуда по сите прашања од сите области и затоа треба да има и предвремени парламентарни избори.

-Тогаш граѓаните ќе слушнат што ќе прави ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ имаше програма План за живот, а за две години слушнавме толку спротивставени ставови од актуелниот премиер Заев, посочи Митовска.

Таа потсети на сите ветувања на СДСМ, како тоа дека нема да се смени уставното име, повисоки плати, пензии, еконмски раст од кој државата е многу далеку и слично.

Митовска рече дека работите мора да се сменат укажувајќи дека пржинската влада е услов за предвремени парламентарни избори.

Според Митовска и отписот на долгови е класичен пример за потkyп на гласачите пред изборите.

Таа праша зошто се отпишани долговите под влијание на премиерот Зоран Заев, а не согласно критериуми.

-Ова е популистичка мерка на Заев. Не е грижа за социјално ранливите категории. Треба да се каже на кои лица точно им се простуваат долговите. Тоа се прави по критериуми и за оние граѓани кои се социјална категорија и кои не можат да ги плаќаат сметките, рече Митовска.

Актуелно

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА СВЕТСКА БАНКА: 130 илјади граѓани во земјава ги демнее сиромаштија

Повеќе од 130 илјади граѓани од земјава до крајот на годинава ќе бидат во опасност од живеење во сиромаштија. За...

(Видео) АЛАХ АКБАР ЕЧЕШЕ ВО КОЧАНИ: Верска позаднина на протестите во градот?!

Алах акбар ечеше по улиците во Кочани попладнево. Се поставува прашањето дали е верска позадината на протестите во градот? Првичните  информации со кои располага Инфомакс...

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Покрај препораките за избори Комисијата за заразни болести ќе предложи продолжување на вонредната состојба

Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата продолжување на вонредната состојба во пресрет на најавената седница на Советот за национална безбедност, што...

РАБОТАТА ИЗЛЕГУВА ОД КОНТРОЛА: Коронавирусот во Македонија зеде 4 нови жртви

Во последните 24 часа регистрирани се 52 нови случаи на заболени од Ковид-19 во земјава. Резултатот е добиен по изработени 661 тест. Распоред по градови: Скопје...

СЕ ВРАЌААТ РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ?!: Еве што предлага Комисијата за заразни болести

Неофицијално, ТВ21 дознава дека во последните 24 часа бројот на заболени од коронавирус е над 50. Заменик министерот за здравство, Арменд Арслани, за ТВ21 изјави...

Повеќе вести