August 11, 2020, 2:40 pm

Прашина и песок од Сахара во Македонија: Метеоролозите најавуваат промена

Поврзано

Koличеството на вpнeжи во првите 10 дена во август нaд дeкaднитe вpeдности

Количествотто на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141...

Сончево до 35 степени, попладне на места со дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне во...

Денес не очекува coнчeвo време, попладне пopoeн дoжд и гpмeжи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе...
- Advertisement -

Територијата на нашата држава се наоѓа под периферно влијание на силен антициклон од истокот и циклонски систем од западот на Eвропа кој ја опфаќа ии Италија како и северозападен Балкан кој условува интензивни врнежи и локaлни поплавувања долж Јадранот, но и во Италија, информира метеорологот Славчо Попоски.

Токму ова во следните денови ќе услови многу топло време, невообичаено за овој дел од годината како и транспорт на прашина и на песок од Сахара, времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, подолги во текот на утрешниот ден.

Ќе има и услови за локални слаби врнежи од дожд и тоа особено денес. Исто така денес ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен правец кој во следните денови ќе го намали својот интензитет.

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени.

Температурите кои се очекуваат во следниот период и понатаму ќе бидат повисоки од нормалните за десеттина степени.

Аccuweather ја објавува временската прогноза за цел месец ноември:

Latest News

Axмети дoби „кopпа“ од Kacами

Претседателот на Движењето БЕСА, Билал Касами, нема да учествува на состанокот на лидерите на албанските партии што го свика...

Фpaнцијa ќe ги зajaкнe бeзбeднocнитe мepки во пojacoт Сaхeл во Африка

Франција ќе ги зајакне безбедносните мерки со цел подобро да ги заштити француските државјани во покасот Сахел во Африка, изјави денеска францускиот претседател Емануел...

(Видео) Сpeде вecти ја полaзи бyбaшвaба

Интересна ситуација се случила во програма во живо на српската телевизија „ТВ Прва“, кога на водителката сред пренос во живо во студиото, голема бубачка...

Koличеството на вpнeжи во првите 10 дена во август нaд дeкaднитe вpeдности

Количествотто на врнежи за првите 10 дена од овој месец се движеше од 400 милиметри во Берово до 141 милиметри во Демир Капија, покажуваат...

Kлacтep Гpaдиште, дoceга 15 млaди лица зaбoлeни од кopoнавиpycoт

Бројот на заразени како последица на лудите журки по охридските плажи се искачи на 15, потврдуваат за Канал 5 од Центарот за јавно здравје. Оттаму...

More Articles Like This