October 21, 2021, 11:44 am

Прва жртва на пожарите во Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Едно лице загина во пожар во Ново село, на околу 50 километри од Приштина, како последица од густиот чад, соопшти косовската полиција.

Станува збор за маж, кој најверојатно влегол во штала која била зафатена од пожарот и се задушил.

Жртвата била пренесена в болница без знаци на живот.

Портпаролот на Агенцијата за управување со вонредни ситуации, Нехат Кочинај изјави вчера за Радио Слободна Европа дека во Косово се активни уште четири пожари од вкупно 50, колку што биле кон крајот на минатата недела.

Пожарите се активни во регионот на Сува Река, Призрен, Националниот парк Проклетије и Јањево, општина Липљан.

Latest News

(Видео) Пецаков: Пocтaвyвање фoтoвoлтaични пaнeли за зaштитa на живoтнaтa cpeдинa и нaмaлeни тpoшoци зa eлeктpичнa eнepгиja

Квалитетно изработената урбанистичко-планска документација овозможува заштита и унапредување на животната средина, а пак уредувањето на просторот и неговото планирање...

More Articles Like This