September 28, 2021, 12:32 pm

Прва жртва од руските мировници во Нагорно Карабах

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руски офицер загина при расчистување на нагазни мини во регионот Шуши во Нагорно Карабах. Ова е соопштено од Министерството за одбрана на Руската Федерација.

“На 17 декември, при деминирање на дел од патот во близина на населбата Шуша, беше активирана експлозивна направа. Како резултат на експлозијата, сериозно беше ранет еден офицер на групата за деминирање на Меѓународниот центар за акција за мини”, соопшти Министерството за одбрана.

Тие забележаа дека службеникот добил итна медицинска помош. “За време на транспортот до болницата, полицаецот почина од повредите. Министерството за одбрана ќе му обезбеди на семејството на воениот службеник секаква можна помош и поддршка”, соопшти одделот.

Latest News

Aгeнт зa нeдвижнocти oд Скопје cи зapaбoти kpивичнa пpиjaвa – eвe штo нaпpaвил

Единицата за внатрешни работи – Одделение за криминалистички работи Аеродром и Драчево поднесе кривична пријава против О.С.(47) од Скопје,...

More Articles Like This