ПРВА РЕАКЦИЈА НА ПУТИН ЗА НАПАДОТ ВО СИРИЈА: Се повторува Југославија! Нападот на Сирија е брутално кршење на правата!

Поврзано

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

СПОРЕД ДВА КАЛЕНДАРИ: Денеска е Св. маченик Исидор и Св. Августин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 мај. Денеска е Св. маченик Исидор. Овој Исидор потекнуваше од островот Хиос...

ПЕСКОВ: Размената на обвинyвачка реторика меѓу САД и Кина е невкусна

Русија денеска ги повика Соединетите Американски Држави и Кина да соработуваат затоа што нивната размена на oбвиненија, како што...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека историјата ќе ги постави работите на своето место како што „е веќе утврдено дека Вашингтон е одговорен за масакрот во Југославија“, се наведува во соопштението на Кремљ.

Путин нагласи дека Русија ќе свика итен состанок на Советот на безбедност на ОН поради „агресивните акции“ на САД и нивните сојузници.

– Со овие акции Вашингтон само поттикнува нов бран бегалци од Сирија и од регионот – рече рускиот лидер.

САД и нивните сојузници ги нападнаа воените и цивилните објекти во Сирија грубо кршејќи ја повелбата на ОН и меѓународното право, без санкциина Советот за безбедност, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Ескалација на состојбата во Сирија деструктивно влијае на целокупниот систем на меѓународните односи, изјави Путин.

„Русија најостро ги одудува нападите во Сирија, во земјата каде руските војници и помагаат на власта да се избори против тероризмот“, нагласува Путин.

Тој додаде дека Русија ќе го побара итна седница на Советот за безбедност на ОН како би се разгледало агресивното однесување на САД и нивните сојузници во нападот на Сирија.

Путин рече и дека агресијата на Сирија дополнително ја комплицира ионака тешката хуманитарна состојба во земјата, како и дека се иницира нов бран на мигранти.

Воедно нагласи дека Вашингтон со својата акција го поттикнува терорисзмот и доведува до страдање на граѓаните во Сирија.

„Групата на западните земји на најциничен начин го занемари фактот дека стручњаците на Меѓународните организации за хемиско оружје и извршија воена операција пред официјалните резултати од истрагата“, заклучува Путин.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести