January 25, 2021, 7:26 am

ПРВА РЕАКЦИЈА НА РУСИЈА: Огорчени сме од провокацијата во Приштина – Западот ја заострува ситуацијата

Поврзано

Демократијата на Ѓукановиќ – Избран еден од еден кандидат

Мило Ѓукановиќ денеска е реизбран за претседател на Демократската партија на социјалистите во Црна Гора, одлучено е на вонредниот...

Кај детето од Хрватска кое почина, ковид-19 предизвикал редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран...

Македонски јуриш на Лидл во Врање – без ПЦР тест Македонци јурнаа на шопинг

Туризмот и угостителството најмногу страдаа за време на пандемијата на корона вирусот, но не е сè толку сиво. На...
- Advertisement -

Рускиот амбасадор во Србија Александар Чепурин изјави денеска дека Русија е огорчена од бруталната провокација на Приштина.

Запад ја заострува ситуацијата

Рускиот амбасадор Александар Чепурин коментирајќи ја денешната одлука на голем број на земји членки на ЕУ, вклучувајќи ги и САД, Канада и Украина да ги протераат руските дипломати вели дека “најзаинтересирани режими веќе почнаа да ги протеруваат руските дипломати и со тоа да ја зголемуваат напнатоста.”

Чепурин на својот профил на Твитер потсети дека британските власти ја обвинија Русија за вмешаност во “случајот Скрипал”, истакнувајќи дека никој не зборува кој е осомничен и што точно се случило со повредените. “Деталите и местото на злосторството, не се јасни. Ако сè е толку дефинитивно, зошто овие податоци се скриени “, рече Чепурин.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Милошeвcки: 27 април „fаlsе flag“ нaпaд – македонското пaлeњe на Pajхштагот

Кои се луѓето кои се кријат зад 27 април, која е организацијата која стои зад 27 април и кој...

More Articles Like This