ПРВА РЕАКЦИЈА НА РУСИЈА: Огорчени сме од провокацијата во Приштина – Западот ја заострува ситуацијата

Поврзано

Новак Ѓоковиќ го победи kopoнавиpусот

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена го победија смр тоносниот коронавирус, покажаа резултатите...

Албанија ќе отвора привремени прифатни кампови за мигpaнти кои ќе побараат aзил

Албанската заменик министерка за внатрешни работи Ровена Вода најави зајакнување на капацитетите на границата, со поставување привремени прифатни кампови...

Косово со нови мepки за зaштитa од Koвид-19

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои...

Рускиот амбасадор во Србија Александар Чепурин изјави денеска дека Русија е огорчена од бруталната провокација на Приштина.

Запад ја заострува ситуацијата

Рускиот амбасадор Александар Чепурин коментирајќи ја денешната одлука на голем број на земји членки на ЕУ, вклучувајќи ги и САД, Канада и Украина да ги протераат руските дипломати вели дека “најзаинтересирани режими веќе почнаа да ги протеруваат руските дипломати и со тоа да ја зголемуваат напнатоста.”

Чепурин на својот профил на Твитер потсети дека британските власти ја обвинија Русија за вмешаност во “случајот Скрипал”, истакнувајќи дека никој не зборува кој е осомничен и што точно се случило со повредените. “Деталите и местото на злосторството, не се јасни. Ако сè е толку дефинитивно, зошто овие податоци се скриени “, рече Чепурин.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести