ПРВА СРЕДБА ЗА НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ: Кога и да побара Трамп средба, Путин е спремен!

Поврзано

Кој ќе биде новиот претседател на САД?

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд...

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

Ќе поминат месеци, а не недели пред да се организира првиот состанок помеѓу претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин, изјавил портпаролот на Кремљ Димитриј Песков

putin_zname

„Нема да се случи за неколку недели“, рекол Песков по прашањето за можн состанок помеѓу двајцата лидери, во интервју за Би-Би-Си, пренесуваат руските новински агенции. „Да се надеваме дека таков состанок ќе се случи во следните неколку месеци.“

Песков додава дека сеуште нема преговори по ова прашање помеѓу Москва и Вашингтон, но ова би можело да се смени во очекуваниот телефонски разговор помеѓу Трамп и Путин.

„Претседателот Путин ќе му се јави на Претседателот Трамп по инаугурацијата за да му честите. Тоа е протокол кој мора да се почитува“, рекол Песков. „Очекуваме дека тие ќе дискутираат за нивните позиции во врска со можна средба“.

Тој додава дека кога и да се случи средбата „Путин ќе биде подготвен“.

Голем број на критичари на Трамп се напуштањето на политиката на Обама од страна на администрацијата на Трамп кон Русија, а некои го обвинуваат дури и дека е шпион на Кремљ.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести