ПРВА СРЕДБА ЗА НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ: Кога и да побара Трамп средба, Путин е спремен!

  • January 22, 2017

Ќе поминат месеци, а не недели пред да се организира првиот состанок помеѓу претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот руски колега Владимир Путин, изјавил портпаролот на Кремљ Димитриј Песков

putin_zname

„Нема да се случи за неколку недели“, рекол Песков по прашањето за можн состанок помеѓу двајцата лидери, во интервју за Би-Би-Си, пренесуваат руските новински агенции. „Да се надеваме дека таков состанок ќе се случи во следните неколку месеци.“

Песков додава дека сеуште нема преговори по ова прашање помеѓу Москва и Вашингтон, но ова би можело да се смени во очекуваниот телефонски разговор помеѓу Трамп и Путин.

„Претседателот Путин ќе му се јави на Претседателот Трамп по инаугурацијата за да му честите. Тоа е протокол кој мора да се почитува“, рекол Песков. „Очекуваме дека тие ќе дискутираат за нивните позиции во врска со можна средба“.

Тој додава дека кога и да се случи средбата „Путин ќе биде подготвен“.

Голем број на критичари на Трамп се напуштањето на политиката на Обама од страна на администрацијата на Трамп кон Русија, а некои го обвинуваат дури и дека е шпион на Кремљ.

Претходно «
Следно »