Првиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за промената на Статутот на партијата

Поврзано

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Во А1 СЦ Борис Трајковски утре ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РМ, како дел од критичната инфраструктура...

Груевски најави нова фабрика на Кемет Електроникс во Македонија

Деновиве, се очекува Кемет Електроникс кои веќе 7-8 години имаат фабрика за електронски компоненти во автомобилската индустрија во ТИРЗ...

Ќe имa и kpивички приjaви пpoтив бетонизациjaтa нa цeнтpaлното гpaдcко подpaчје

Бетонизацијата на Скопје, надвор од пропис и надвор од јавниот интерес за загадувањето и екологијата на градот ја одобрија...
- Advertisement -

Новите промени во статутот кои денес беа промовирани по ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, според Борис Змејковски биле и повеќе од потребни.

Тој е првиот генерален секретар на партијата и во изјава за КУРИР дава поддршка на промените во Статутот.

Вели дека овие промени биле потребни бидејќи тоа се промените на новото време. Посебно се осврна на тоа дека новиот Статут предвидува и Унија на ветерани, како и форум на интелектуалци на партијата.

Според Змејковски, со Унијата на ветерани се дава должна почит на оние кои го понесоа првиот товар во Македонија и оние кои се бореа за идеалите на државата и партијата. Оваа одлука на ВМРО-ДПМНЕ, вели Змејковски, за многубројното членство значи споделување на заедничката идеологија.

На овој начин ќе се врати Унијата на ветераните и старото партиско членство кои со своето искуство и знаење можат многу да придонесат.

Со новиот Статут, вели Змејковски, се демократизира партијата и се доведува на ранг на европските партии .

Тој во изјава за КУРИР дава поддршка и за новитетот кој го донесе партијата, а тоа е што се дава можност на членството директно да учествува во изборот на претседатели на Општинските Комитети.

Според него, фактот што секој член ќе придонесува за изборот е позитивен чекор.

Змејковски оценува дека сега гласот на партискиот член ќе биде посилен од било кога. Оваа негова изјава ја темели со измените кои ВМРО-ДПМНЕ вечерва ги најави, а тоа е дека мандатот на претседателот ќе биде во ограничен број.

Latest News

Oблaчнo пocвeжo вpeмe co пoвpeмeн дoжд, yтpe пooбилни вpнeжи

Времето денеска ќе биде облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и...

More Articles Like This