January 17, 2021, 10:17 am

Првите дози вакцини за САД ја покажаа нивната мана – логистиката

Поврзано

СЗО бара поocтри мерки во европските мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на...

Кoвид-19 пронајден во сладолед во Кина, целата серија повлечена од продажба

Во Кина, коронавирусот е пронајден во еден вид сладолед, поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти тамошната...

Руската вакцина може да ја запре пaндемијата, тврдат европски медиуми

Русија ја направи вакцината „Спутник V“ и покажа можност за самостојно развивање на лек што може да ја потисне...
- Advertisement -

Првите дози на вакцината против коронавирусот на американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД. Дистрибуцијата на вакцината Фајзер ќе започне веднаш откако подготовката ќе добие „зелено светло“ од американската Администрација за храна и лекови, објавува порталот Вашингтон Хил.

Јунајтед ерлајнс испратил неколку авиони за транспорт на вакцините фајзер во САД, а во изјава за Хил минатиот петок, Федералната управа за авијација на САД (ФАА) исто така потврди дека „обезбедува поддршка за првиот масовен воздушен транспорт на вакцини“. “

Исто така, беше наведено дека ФАА дозволи Јунајтед ерлајнс да носи 15.000 килограми сув мраз на лет, што е пет пати повеќе од дозволеното оптоварување, бидејќи вакцината Фајзер мора да се чува на температура под нулата, со цел да се зачува ефикасноста.

Тековно неодобрената вакцина на компанијата Фајзер е развиена во партнерство со германската биотехнолошка компанија Бајонтек

Latest News

СЗО бара поocтри мерки во европските мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на...

More Articles Like This