ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД ЛЕГЕНДАРНИОТ ВОЗ: Јужнокорејските фотографи ја снимија внатрешноста на возот на Ким Јонг Ун

Поврзано

Убиcтвoтo на иранскиот генерал Сулејмани е нeзaконcкo

Специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Агнес Каламар изјави дека САД не обезбедиле докази,...

Штeтaтa од излeвaњeтo нафта на Арктикот надминува две милијарди долари

Загадувањето од излевањето нафта во Рускиот Арктик, кога при хаварија во Норилск се излеаја 21 илјади тони дизел, предизвика...

Ситуацијата во Иран алaрмантна, скоро 100 пoчинати за едно деноноќие

Во Ирак во јуни е забележан скок од 600 отсто на случаите на зарaза со кoронавирусот. На најголемите ирачки гробиштa...

Објавени се првите фотографии од внатрешноста на зелениот воз отпорен на куршуми во кој севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун допатувал во Пекинг, во првата официјална посета на некоја странска земја

Возот кој во понеделникот пристигнал од Пјонгјанг во Пекинг е истиот оној кој го користел неговиот татко Ким Џон Ил во мај 2000. кога исто така бил во посета на тогашниот кинески лидер.

Според пишувањата на јужнокорејските медиуми, возот се состои од околу 90 блиндирани вагони. Поради својата тежина, возот е прилично спор, се движи со просечна брзина од околу 60 километри на час, но неговата внатрешност е луксузна и полна со високотехнолошки уреди, пишува „Дејли Мејл“.

Внатре се наоѓа и удобен мебел, зидни панели од темно дрво и многу алхохол.

Во еден од вагоните со розева кожна фотелја, Ким го угостил Кси Џинпинг, додека ги фотографирале кинеските и севернокорејските фоторепортери.

Константин Пуликовски, руски претставник кој патувал во овој воз во 2001. година објаснува дека возот е полн со сандаци скапоцени пиалоци собрани од Париз.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести