October 28, 2020, 4:24 pm

ПРВ ОДГОВОР НА РУСИЈА ДО ТРАМП: Паметните ракети имаат за цел да ги сокријат трагите од хемискиот напад и да се оневозможи на меѓународните инспектори да работат!

Поврзано

Aнкeтa: Бајден со пpeднocт oд 10 пpoцeнтни пoeни пpeд Трамп

Една недела пред претседателските избори во САД на 3 ноември, демократскиот кандидат Џо Бајден води пред републиканецот Доналд Трамп...

Цpн дeн за Иран: 415 пoчинaти oд кopoнaвиpyc зa eдeн дeн

Во Иран се пријавени 415 смртни случаи од коронавирус, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот...

Caтeлитcки cнимки пoкaжyвaaт изгpaдбa на иpaнcки нyклeapeн oбjeкт

Иран започна со изградба на својот нуклеарен објект Натанц, покажуваат сателитските снимки објавени во средата во момент кога нуклеарната...
- Advertisement -

Американските „паметни ракети“ за кои зборува претседателот Доналд Трамп можат да ги уништат сите докази за употребата на хемиско оружје во Сирија, изјави претставничката на Министерството за надворешни работи на Русија Марија Захарова

„Паметните ракети треба да летаат кон терористите, а не кон законитата влада која неколку години се бори против меѓународниот тероризам на целата територија на Сирија“, напиша Захарова на Фејсбук.

„Зарем инспекторите на ОЗХО не предупредија дека паметните ракети ќе ги уништат сите докази за употреба на хемиското оружје на терен? Или идејата е да се сокријат трагите од провокацијата со удари од паметни ракети и на меѓународните инспектори да им се оневозможи да најдат докази“, додава таа.

Претходно американскиот претседател Доналд Трамп напиша дека Русија треба да биде спремна да ги соборува ракетите истрелани кон Сирија.

СМИ: «Президент США Дональд Трамп заявил, что России стоит быть готовой сбивать ракеты, выпущенные по Сирии. Об этом он…

Julkaissut Maria Zakharova Keskiviikkona 11. huhtikuuta 2018

Latest News

3aeв доби cepиозна конкypeнција: Jaнчев ќе организира онлајн пpoтecти пpoтив Мицкocки

Откако доцна синоќа соопшти дека во понеделник излегува на протест во Скопје, со цел оставка на лидерот на ВМРО...

Филипчe: И доколку Ковид не бил диpeктна пpичинa за cмpт, лицето влегува во статистиката на починати од корона вирус

Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма објасни дека една од причините зошто Македонија има висока стапка на смртност од корона вирусот...

Дебарчанец од САД дoниpa 50 тaблeти зa yчeници од ООУ „Пенестија“ oд coциjaлни ceмeјcтвa

Основното општинско училиште „Пенестија“ во Дебар, доби 50 таблети, донација на Рамиз Маќелара, дебранец кој живее и работи во САД. – Таблетите се наменети за...

Нoceњeтo мacкa нa oтвopeнo ќe cтaнe зaдoлжитeлнo и co зaкoн

Носењето маска на отворено ќе стане задолжително и со закон, а групирањата се ограничуваат Повеќе од два и пол часа пратениците – членови на собраниската...

Сопругата на Спасовски е нeгoвиoт eдинcтвeн кoнтaкт кoj ќe oди вo caмoизoлaциja

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, пред два дена објави дека е позитивен на Ковид-19. Според протоколите, после позитивниот тест се испитале неговите контакти. Од...

More Articles Like This