Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Поврзано

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ ПЕТТИОТ ПАКЕТ ЕКОНОМСКИ МЕРКИ, ГЛАСАА И ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ВО CKAФАНДЕРИ ПОЗИТИВНИ НА KOPOHAВИРУС

Собранието денеска ги изгласа трите закони од петтиот пакет економски мерки за помош на граѓаните и фирмите погодени од...

ЌЕ ИМА ЛИ НОВИ MEPKИ: Комисијата за 3apa3ни болecти ќе заседава утре, старите мерки важат до вторник

Утре заседава Комисијата за заразни болести на која ќе требеа да се одличи дали новиот пакет на рестриктини мерки...
- Advertisement -

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне претпристапните преговори со Европската унија до крајот на годинава.

„Преговорите можеа да почнат во ноември, но тие не почнаа. Веројатно, мојата прогноза е дека до крајот на оваа година тешко дека ќе почнат. Мислам дека тврдоста што се забележува во бугарската политичка елита во моментов ми дава основа да сметам дека нештата поврзани со преговорите со Северна Македонија не можат да се случат толку брзо“, оценува Крстев во интервју за бугарската телевизија Блумберг.

„Проблемот е што не знаеме колку голем ќе биде следниот Парламент – дали со четири партии, шест, веројатно со седум. Не знаеме кој ќе ја земе функцијата на ‘Дондуков’, кој ќе биде претседател на Бугарија во ноември годинава. Така што, преостанува многу неизвесни да бидат одлуките до крајот на годината“, објаснува поранешниот дописник на Бугарското национално радио (БНР) од Москва и од Белград.

Latest News

3acтрелан вojник на АРМ на вoeниот полигон „Криволак” за време на воени вежби

На 17.04.2021 во 13,45 часот во Полициска станица Неготино било пријавено дека околу 13,00 часот при изведување воени вежби...

More Articles Like This