September 19, 2020, 5:29 pm

Преговорите на Заев и Ахмети заглавија кај Зибери

Поврзано

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон...

ВИДЕО: Полиција околу зградата во која живее Гордана Јанкулоска, се проверува секое возило

Околу зградата во која живее екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, има зголемено просуство на полиција. Се вршат патроли,...

Дали Јанкулоска ќе бара одложување на затворот за да се грижи за детето?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска на која Врховниот суд и ја потврди затворската казна од четири години...
- Advertisement -

Тимовите се фокусирани на премиерската позиција, а во останатите точки не се очекуваат проблеми, пренесува Сител.

СДСМ и ДУИ се во интензивни разговори за формирање нова Влада. Партиски извори и од двата табори брифираат дека има сериозен напредок во преговорите. Неофицијално, тимовите се фокусирани на премиерската позиција а во останатите точки не се очекуваат проблеми, јавува ТВ Сител.

Од СДСМ утрово во писмено соопштение излегоа со став дека владината програма ќе биде усогласена со програмите на СДСМ и ДУИ.

Oд ДУИ, пак, за Сител рекле дека нема нови детали во преговорите со социјалдемократите. Партискиот портпарол во последното гостување на Сител потенцираше дека ДУИ не се откажува од идејата за премиер Албанец. Доколку таа се реализира, Владата може да добие и поголемо мнозинство во Собранието особено имајќи го предвид ставот на Алијансата дека ќе го поддржи Насер Зибери да биде премиер.

Сепак, генералниот секретар на партијата, Арбен Таравари, изјави дека тоа не значи дека Села ќе му даде поддршка на ДУИ, бидејќи како што вели, нивните концепти многу се разликуваат. Таравари додава дека поддршката на Алијансата е само за кандидатот за премиер Албанец.

Во ВМРО-ДПМНЕ и денеска го повторуваат истиот став. Од партијата велат дека немаат нови детали кои би можеле да и ги соопштат на јавноста.

„Работиме на обезбедување мнозинство во Собранието, во однос на средбите со албанските партии во моментот кога ќе треба да се реализираат ќе ја известиме јавноста, не би навлегувал во детали“ – изјави партискиот портпарол Димче Арсовски.

Рокот во кој претседателот Стево Пендаровски треба да му го додели мандатот на новиот мандатар истекува в петок.

Извор: Сител

Latest News

Национално единство во Македонија, благодарение на нaпaдитe од Бугарија?

Бугарскиот меморандум со кој се блокира членството на Република Македонија во Европската Унија се чини ги сруши сништата и...

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се...

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се...

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

More Articles Like This