October 28, 2020, 1:16 am

ПРЕГОВОРИТЕ ОДАТ ТЕШКО: Беса сè подалеку од владата, Заев со мнозинство од само 62 пратеници

Поврзано

Бројките го дeмaнтирaат Филипче, над 30% од тестираните се позитивни

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма уштe еднаш покажа дека...

Coвeтницитe нa Заев гo чинaт нapoдoт 246.000 eвpa гoдишнo

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека во моментов сме среде најголема здравствена и економска криза, каде што секојдневно се бројат починати,...

Остaвкa веднаш: Филипче потфрли, секој 3 тестиран во Македонија вчера имал kовид

1/3 од тестираните во текот на вчерашното деноноќие се позитивни на Ковид. Тоа значи дека секој 3 тестиран имал...
- Advertisement -

Во албанските кругови веќе се коментира дека Беса останала единствена да ја брани платформата. Доколку не влезе во владата, тоа за партијата би било предност на локалните избори.

Zaev-Besa

Вчерашниот конгрес на СДСМ не ги разреши дилемите околу тоа кога ќе биде формирана владата и каков ќе биде нејзиниот состав.

Лидерот на СДСМ и мандатар, Зоран Заев, во својот говор не одговори до каде се преговорите за формирање на владата и кои партии ќе ја сочинуваат. Засега, покрај СДСМ, сигурни се ДУИ и „Алијансата за Албанците“, додека Беса сè уште размислува.

Причина за нерешителноста е ставот на двете партии на Албанците околу тиранската платформа. Во своите последни настапи партиите на Ахмети и Села воопшто и не ја споменуваат платформата, туку говорат за општи теми поврзани со евроатлантската интеграција.

Тоа не беше случај до пред неколку месеци кога овие партии говореа дека точките од платформата се „услов без кој не се може“.

Во албанските кругови веќе се коментира дека Беса останала единствена да ја брани платформата. Доколку не влезе во владата, тоа за партијата би било предност на локалните избори, ако се знае дека најголем дел од барањата содржани во платформата нема да можат да се реализираат бидејќи е потребно двотретинско мнозинство.

Во тој случај, ДУИ и „Алијансата за Албанците“ не би имале со што да излезат пред гласачите на изборите за градоначалници на кои се очекува Беса да освои најголем број општини.

И доколку Беса не влезе во владата, таа без никаков проблем би можела да биде избрана бидејќи ќе има 62 пратеници. Но, прашање е колку таквата влада, со само еден пратеник повеќе од потребниот минимум, би имала легитимитет да носи закони и да се повикува на парламентарно мнозинство, кое би било навистина тенко.

Дали Беса дефинитивно ќе биде дел од владата, ќе се знае по денешната средба помеѓу лидерите Зоран Заев и Билал Касами. Доколку преговорите завршат успешно, можно е Заев утре до Собранието да го достави предлогот со министри и по неколку дена тој да биде ставен на собраниска седница.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This