ПРЕГОВОРИТЕ СИ ТАПКААТ ВО МЕСТО: Никој не бара одново да се отворат преговорите – велат од грчката влада

Поврзано

Грција зaбрани влез и за српски државјани

Од утре во шест часот е зaбранат влез за српските туристи во Грција, поради ширење на коpонавирусот во Србија,...

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Се затвараат сите џамии во Србија поради бројот на новозаболени

Мешихатот на исламската заедница во Србија одлучи да ги затвори сите џамии поради влошување на епидемиолошката состојба и зголемувањето...

Пораката дека Атина го чека „решителниот чекор“ од Скопје, уште еднаш ја повтори портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за грчкото радио 247, но и додаде дека во овој момент никој не бара одново да се отворат преговорите.

– Се наоѓаме во финалната фаза. Е сега, ако постојат некои небитни детали кои можат да одат во една или во друга насока, тоа во никој случај не е отворање на преговорите во нов циклус. Напротив, ви реков дека она што го очекуваме во овој момент е решителен чекор од страна на раководството на ПЈРМ, вели Ѕанакопулос.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, портпаролот на грчката влада и министер без ресор, објасни дека „преговорите на ниво на министри за надворешни работи резултираа со контурата на договорот“.

-Сега, она што ние го очекуваме е г. Заев да го направи решителниот чекор и да го прифати токму овој договор, нешто што мислам дека ќе биде и последниот потег што ќе доведе до завршување на преговорите, објасни Ѕанакопулос.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести