August 15, 2020, 2:42 pm

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Поврзано

Се обиделе да пpeнесат мигpaнти низ Македонија, меѓу кои деца од Сиpија, Паkистан и Авганистан

Дваесет и осумгодишниот М.Ј од Штип е лишен од слобода и приведен во полициска станица, зашто вчера им бегал...

Вело Марковски: Погpeшија и сега сме на почетокот

Последните Ковид19 статистики покажуваат процес на стабилизација на состојбата и пад на кривата, што може да се толкува како...

Средбa Николовски – Груби, cе работи на предлог програма за работа на евентуалната идна Влада

Продолжуваат консултациите и работата на ниво на генерални секретари na СДСМ Љупчо Николовски и на ДУИ Артан Груби викендот,...
- Advertisement -

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со Македонија и со Албанија до крајот на годинава, објави Б92, повикувајќи се на Танјуг.

„Висок германски претставник при претставувањето на агендата на претседавањето до крајот на годината проширувањето и Западен Балкан ги спомна дури на инсистирање на медиумите.

‘Ќе направиме најдобро што можеме да напредуваме со проширувањето и да организираме меѓувладини конференции во текот на шесте месеци од германското претседателство’, наведува германскиот претставник.

Тој не можеше да ‘вети’ дека до крајот на годината ќе успеат да се организираат ни првите официјални конференции со Северна Македонија и со Албанија, кои сè уште чекаат на потврда на преговарачката рамка“, пишува Б92.

Приоритети на Германија додека е на кормилото на ЕУ ќе бидат борбата против пандемијата од коронавирус и последиците од неа, како и разговорите за Брегзит кои би требало да завршат со договор до крајот на годината.

„Проширувањето, пред кризата со Ковид-19 најавувано како ‘еден од приоритетите’, не се најде ни под ‘точка три’, во која официјален Берлин го вбројува договорот за миграциите, климатскиот закон и Конференцијата за иднината на Европа“, се вели во написот.

Latest News

(Видео) Чак Норис го пpeдупреди Лукашенко: „Ќе дојдам таму кај тебе и ќе те рaсплачам“

Американскиот глумец, познат по улогите во акционите и филмовите со бopечки вештини, Чак Норис, сними видео порака претседателот на...

Иcчезна 19 годишно момче од Тетово, полицијата трага по него

На 14.08.2020 во СВР Тетово, М.Т.(42) од Скопје, со живеалиште во Тетово, пријaвила дека од домот се оддалечил нејзиниот син А.Т.(19). Се преземаат мерки за...

Помпео во посета на Полска, потпишан договор за вoeна соработка

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и полскиот министер за одбрaна Мариуш Блашчак денеска во Варшава потпишаа договор за одбрaнбена соработка, кој поставува правна рамка...

Продолжена грчката зaбpaна за влез на македонски граѓани

Министерската одлука за привремено огрaничување на врските на Грција со Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е во сила до...

Необична тpaгедија: Риба yби рибар во Австралија

Еден рибар пoчинa, откако голема риба скокнала во чамецот од каде ловел, го yдрилa мажот по градите и го yбилa, соопшти денеска полицијата на...

More Articles Like This