Предвремени избори во Бугарија на 11 јули

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарскиот претседател Румен Радев потврди дека предвремените избори во Бугарија ќе се одржат на 11 јули.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, повикувајќи се на изјавата на претседателот на Бугарија, 11 јули е најраниот можен датум за предвремени избори, откако ќе се распушти сегашното 45. Национално собрание.

Сепак, веќе има реакции против датумот, така што генералниот директор на Бугарската национална телевизија Емил Кошлуков побара друг датум за нивно одржување, затоа што тогаш ќе се одржи финалето на Европското првенство во фудбал, а медиумите имаа договори со спонзорите за емитување реклами.

Румен Радев го посети селото Радилово, во близина на градот Пештера, каде исто така коментираше дека привремениот премиер, кој ќе раководи со Бугарија до предвремените избори, ќе биде маж.

Радев најави дека не може да го распушти бугарскиот Парламент пред 11 мај, бидејќи треба да се запази Уставот и да се обезбедат не повеќе од два месеца до изборите.

Ако го распуштиме Националното собрание во петок или понеделник, како што се настојува, тоа значи дека изборите ќе се одржат на 4 јули, рече бугарскиот претседател Радев.

Според него, Централната изборна комисија не може да подготви избори за 4 јули, бидејќи нема да има доволно време.

Latest News

Kaкoв пoтeг: Тpeнepите ce oткaжyвaaт oд пo 10.000 евра и бapaaт cитe пapи Влaдaтa дa мy ги дoдeли нa Дeки

Владата на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со...

More Articles Like This